EURO: Ucraina, în grupa României / Georgia, calificată în premieră / Polonia trece de Țara Galilor

Mudryk a marcat golul calificării pentru Ucraina
Mudryk a marcat golul calificării pentru UcrainaAFP
Marți se stabilesc ultimele echipe calificate la EURO 2024. Câștigătoarea dintre Ucraina și Islanda se va completa grupa României la EURO.

Țara Galilor - Polonia 0-0 (4-5 după lovituri de departajare)

Polonia a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a ajunge la Euro în Grupa D, alături de Olanda, Austria și Franța.

Pentru prima dată în istorie, naționala Țării Galilor a ajuns la lovituri de departajare, acolo unde 8 din 9 executanți au reușit să transforme cu succes. Daniel James a executat ultimul penalty și a fost refuzat de Szczesny, portarul fiind eroul polonezilor, ultima națională din play-off care ajunge astfel la turneul din Germania.

Echipele de startFlashscore

Ucraina - Islanda 2-1

După ce a întors scorul pe final de meci în partida cu Bosnia Herțegovina, cu două goluri marcate în minutele 85 și 88, ucrainenii și-au asigurat prezența la EURO cu un gol înscris în minutul 84.

Islandezii au condus la pauză cu 1-0, prin reușita lui Gudmundsson din minutul 30.

Ucrainenii au întors însă rezultatul în repriza secundă.

Tsygankov a restabilit egalitatea în minutul 54, iar vedeta ucrainenilor, Mudryk, a marcat golul calificării în minutul 84.

Naționala României va debuta la EURO pe 17 iunie, împotriva Ucrainei. Peste cinci zile tricolorii vor întâlni Belgia, iar în ultima partidă vor juca împotriva Slovaciei (26 iunie).

Grupa E
Grupa EFlashscore

Georgia - Grecia 4-2 (0-0) d.pen.

Georgia a depășit Grecia la loviturile de departajare (4-2), după un egal tensionat 0-0 și s-a calificat la Campionatul European pentru prima dată în istorie.

Meciul a fost disputat, tensionat și agitat. La pauză, a avut loc chiar o încăierare generală în fața băncilor de rezerve. Au existat cartonașe roșii, inclusiv pentru portarul Giorgi Loria, rezerva Georgiei. Ambele echipe s-au ferit să își asume riscuri. Abia în prelungiri lucrurile s-au mai animat, inclusiv la capitolul ocazii.

Georgia va juca primul său meci la Campionatul European împotriva Turciei, pe 18 iunie, la Dortmund. Portugalia și Cehia sunt, de asemenea, adversarele din Grupa F. Grecia, campioana europeană din 2004, a ratat a cincea participare la EURO.