Iordănescu: ”Echipa a arătat o inimă mare, caracter și că suntem pe drumul cel bun”

Edward Iordănescu, alături de Murat Yakin, selecționerul Elveției
Edward Iordănescu, alături de Murat Yakin, selecționerul ElvețieiProfimedia
România rămâne pe locul 2 în Grupa I, după un egal nesperat reușit de tricolori în Elveția, scor 2-2.

Iordănescu și-a felicitat elevii după finalul jocului, selecționerul recunoscând faptul că prima repriză nu a fost deloc una bună pentru tricolori.

”Echipa a arătat o inimă mare”

”Prima repriză nu a fost cum ne-am dorit! Până la urmă contează că echipa a arătat o inimă mare, caracter și că suntem pe drumul cel bun. Toți am fost o familie mare”, a spus Edward Iordănescu, care a menționat faptul că Mihăilă a reușit o adevărată performanță, în ciuda faptului că a suferit o ruptură musculară.

”Mihăilă a dat golul doi cu ruptură musculară. Înseamnă enorm punctul acesta pentru noi. (...) Cine crede până la final, e răsplătit, iar noi am fost răsplătiți azi.

În primul rând, trebuie să facem o analiză complexă pentru care n-avem timp. Normal că am încercat să facem densitate, am avut doi fundași centrali consumați în Kosovo.

Au fost mai multe lucruri pentru care am decis această așezare. Am vrut să ne apărăm mai sus, dar adversarul ne-a împins. Am vrut să avem și noi atacuri poziționale”, a conchis selecționerul României.