Euro 2024: Ungurii s-au calificat / Remiză între Georgia și Scoția / Suedia, fără replică

Ungaria și Bulgaria au încheiat la egalitate, 2-2
Ungaria și Bulgaria au încheiat la egalitate, 2-2Profimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate în preliminariile Euro 2024 din meciurile naționalelor care au început de la orele 19:00.

Bulgaria - Ungaria 2-2

Duelul fără spectatori de pe National Stadium Vasil Levski din Sofia a fost unul realmente dramatic, bulgarii fiind la un minut de a obține prima victorie în Grupa G, în vreme ce ungurii aveau nevoie de un singur punct pentru a obține calificarea la Euro.

Adam și Delev au înscris în prima parte a jocului.

Ambele echipe au evoluat în 10 oameni, după ce Anton (min 37) și Kerkez (min 57) au fost eliminați.

Cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar, Despodov a transformat din penalty și i-a adus pe bulgari în avantaj.

Chiar la ultima fază a jocului, o deviere nefericită cu capul a lui Petkov a făcut ca tabela să arate 2-2 și să permită Ungariei să meargă la turneul final.

Grupa G
Grupa GFlashscore

Azerbaijan - Suedia 3-0

O adevărată surpriză s-a produs în Grupa F, acolo unde Azerbaijan a încurcat calculele suedezilor, învingându-i cu 3-0.

Este de menționat faptul că tabela arăta 2-0 încă din minutul 6, azerii evoluând în 10 oameni din minutul 57. Cu toate astea, gazdele au mai înscris un gol pe final, fiind la egalitate de puncte (7) cu Suedia în acest moment.

Grupa F
Grupa FFlashscore

Georgia - Scoția 2-2

La o adevărată surpriză am fost aproape să asistăm și în Grupa A, acolo unde forma de zile mari a lui Kvicha Kvaratskhelia s-a reflectat din plin pentru trupa Georgiei.

Fotbalistul lui Napoli a reușit o dublă, gazdele aflându-se la conducere în două rânduri. Omul momentului pentru Scoția, Scott McTominay, a adus egalarea la 1-1, reușind al 7-lea gol în 7 apariții în aceste preliminarii.

În prelungiri, Shankland a marcat pentru 2-2, Scoția făcând astfel un nou pas important în ceea ce privește calificarea la Euro.