Edi Iordănescu, dezamăgit după egalul cu Irlanda de Nord: ”Mi-aș fi dorit să câștigăm”

Edi Iordănescu le dă indicații lui Andrei Burcă și Radu Drăgușin
Edi Iordănescu le dă indicații lui Andrei Burcă și Radu DrăgușinProfimedia
România a remizat, scor 1-1, cu Irlanda de Nord, într-un meci amical disputat pe Arena Națională. A fost primul dintre cele patru partide de pregătire pentru EURO 2024. Următoarea partidă va fi contra Columbiei, pe 26 martie la Madrid.

După calificarea obținută după 8 ani la un EURO, Iordănescu și-ar fi dorit să vadă aceeași față a ”tricolorilor” ca cea din meciul cu Elveția, de la București.

A fost, însă, doar 1-1 cu Irlanda de Nord. Jamie Reid este cel care a deschis scorul în minutul 7 pentru nord-irlandezi.

Golul egalării a fost marcat de Dennis Man, în minutul 23, de altfel cel mai bun jucător al naționalei.

La scurt timp după fluierul de final al partidei jucate pe Stadionul Național, selecționerul Edi Iordănescu  a oferit primele concluzii.

Tehnicianul s-a declarat nemulțumit de faptul că ”tricolorii” nu au reușit să câștige și a declarat că se aștepta la un joc mai consistent din partea elevilor săi.

”Ne așteptam la un test dificil. Singurul reproș pentru Irlanda de Nord e că au fragmentat foarte mult jocul. Mi-aș fi dorit să câștigăm. Am avut împotriva lor un istoric negativ”.

”Mi-aș fi dorit să ajungem mai des cu mingea în fața porții, nu am găsit soluțiile cele mai bune. Mi-aș fi dorit să avem consistență. Nu am avut nici spații. Am avut probleme de sincronizare. Nu am fost inspirați. Am primit niște răspunsuri, măcar o parte dintre ele”, a spus Edi Iordănescu după amical.

Pentru România urmează partida amicală contra naționalei Columbiei, care va avea loc marți, 26 martie și care se va disputa pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid.