Andorra nu a reușit să înscrie în precedentele două deplasări în România

România vs. Andorra - 21:45
România vs. Andorra - 21:45Profimedia
România va juca împotriva Andorrei, astăzi, de la 21:45, în etapa cu numărul opt din preliminariile Campionatul European 2024, iar meciul poate fi urmărit pe Flashscore! Partida se va disputa doar cu copii sub 14 ani în tribune, din cauza incidentele de la meciul împotriva naționalei din Kosovo, din septembrie.

România a fost frustrată joi seară, deoarece, deși a dominat în fața Belarusului, a fost ținută la a doua remiză fără goluri din campania de calificare la Campionatul European (ECQ). Cu toate acestea, prima participare la un turneu major din ultimii opt ani este încă în cărți și ar putea să-și consolideze locul în primele două locuri ale Grupei I cu o victorie împotriva Andorrei, echipă pe care a învins-o cu 2-0 în meciul tur din martie.

Selecționerul Edward Iordӑnescu va spera să prelungească recordul de 100% în meciurile directe al națiunii sale în fața modestei echipe (V5, GM17, GP1), iar un nou start rapid ar putea să le deschidă drumul, deoarece trei dintre cele cinci goluri marcate pe teren propriu în acest ciclu ECQ au venit înainte de jumătatea de oră. În cazul în care vor ieși victorioși duminică, ar fi pentru prima dată când tricolorii ar obține două victorii consecutive acasă în ECQ din martie 2015 încoace.

În schimb, înfrângerea dezamăgitoare a Andorrei cu 3-0 pe teren propriu în fața Kosovo înseamnă că se află într-o adevărată luptă pentru a evita să termine pe ultimul loc în Grupa I, fiind la trei puncte în spatele ocupantei locului cinci, Belarus, cu doar trei meciuri rămase de disputat.

Oamenii lui Koldo Álvarez par să își piardă forma în momentul nepotrivit, deoarece ultima înfrângere, împreună cu cea cu 3-0 împotriva Elveției de luna trecută, reprezintă prima dată din iunie 2021 când pierd meciuri succesive la o diferență de cel puțin trei goluri.

În cazul în care Andorra ar reuși performanța improbabilă de a triumfa la București, ar fi prima victorie în deplasare în CEQ pentru microstat, în timp ce ultima lor victorie în competiție a venit împotriva Moldovei în octombrie 2019, urmată de trei egaluri și șapte înfrângeri de atunci.

Recordul lor sumbru în meciurile directe pune frână oricăror așteptări de progres, deoarece Andorra nu a reușit să înscrie în precedentele două deplasări în România, în timp ce a primit șase goluri combinate în acele vizite.

România vs. Andorra
România vs. AndorraFlashscore

Jucători de urmărit

Valentin Mihăilă este cel mai bun marcator al României în acest ciclu de calificare (G3), toate cele trei goluri fiind marcate după minutul 85. De cealaltă parte, Joan Cervós a dat o pasă de gol pentru reușita de consolare a Andorrei acasă cu Elveția și a jucat practic fiecare minut în această campanie.

Statistică interesantă

România nu a primit gol în primele 20 de minute în niciunul dintre ultimele 12 meciuri pe teren propriu.