VIDEO. Denis Alibec, pe val în Qatar. Gol spectaculos marcat de român

Muaither SC a fost eliminată și din Cupa Emirului
Muaither SC a fost eliminată și din Cupa EmiruluiProfimedia
Sezonul lui Denis Alibec în Qatar s-a încheiat cu o notă amară, deoarece echipa sa, Muaither SC, a retrogradat în liga a doua. Transferat în vara trecută la acest club, Alibec a sperat să aducă o contribuție semnificativă la performanțele echipei, însă rezultatele nu au fost în favoarea lor.

Cu toate acestea, dramatismul nu s-a oprit aici pentru echipa românului. Situația a fost dublată de eliminarea din Cupa Emirului, unde Muaither a pierdut la loviturile de departajare în fața lui Al Wakra, după un meci în care scorul a fost 2-2 în timpul regulamentar și 3-3 după prelungiri.

Denis Alibec a deschis scorul în minutul 22 cu o preluare impresionantă și un șut precis cu piciorul stâng.

Cu toate că Al Wakra a reușit să egaleze în minutul 59, după o gafă nefericită din partea lui Moataz Bostami, Muaither SC a continuat să lupte. Meciul a ajuns în prelungiri, iar într-un moment dramatic, echipa lui Alibec a reușit să marcheze în minutul 90+8, trimițând meciul în loviturile de departajare.

Aici, Denis Alibec și-a asumat responsabilitatea ca al cincilea executant al echipei sale.