Elite League U20: Remiză albă între România și liderul Italia

Costin Curelea, selecționerul României U20
Costin Curelea, selecționerul României U20Profimedia
Selecționatele de fotbal Under-20 ale României şi Italiei au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, la Târgovişte, într-un meci din Elite League U20. Echipa antrenată de Costin Curelea a reuşit un rezultat bun în fața liderului, deşi a fost dominată autoritar în repriza secundă.

România U20 - Italia U20 0-0

România a început destul de bine şi a reuşit chiar să îşi creeze câteva ocazii notabile, după care oaspeții au pus stăpânire pe joc.

Filip (CFR Cluj) a avut o şansă bună în chiar minutul 2, când a reluat din voleu pe lângă poarta oaspeților. Prima ocazie a Italiei a fost semnată de Raimondo (15), a cărui lovitură de cap nu i-a dat emoții lui Robert Popa (FCU Craiova).

În min. 23, şutul lui Borduşanu (Dinamo) a fost blocat in extremis de Angori, după care Filip a trimis alături din foarfecă.

Oaspeții au ratat apoi prin Raimondo (35), al cărui şut din unghi a fost respins de Popa, şi prin Riccio (36), a cărui reluare a fost blocată la sacrificiu de Gabriela David (FC Botoşani).

În prima repriză, Bodişteanu a scăpat singur spre poarta adversă, a fost ținut de un fundaş italian, dar arbitrul Florin Andrei a lăsat jocul să continue, deşi putea acorda chiar cartonaş roşu.

În repriza secundă, Raimondo a fost în prim plan, cu mai multe ocazii mari de gol. A trimis în transversală din careu (56), după care Cherubini a şutat peste poartă de la 13 metri. Acelaşi Raimondo a reluat imprecis de la 11 metri (64), iar apoi Popa s-a remarcat la lovitura sa de cap (66).

În min. 70, Strata l-a faultat pe DiStefano în marginea careului, dar arbitrul nu a acordat penalty-ul cuvenit oaspeților.

Tricolorii au avut o acțiune cu potențial pe final (87), dar Atanas Trică (CS Tunari) a trimis slab spre poartă.

Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria fostului internațional Take Macri, decedat recent.

Acesta este primul punct obținut de selecționata U20 a României în duelurile cu Italia U20 din ultimii trei ani, după 0-7 în 2021 (deplasare) şi 1-2 în 2022 (acasă).

Tot vineri, Portugalia a remizat cu Cehia, 2-2.

Italia ocupă primul loc în Elite League U20, cu 14 puncte (6 jocuri), urmată de Germania, 11 p (6 j), Portugalia, 10 (7), Polonia, 7 (4), România, 7 (6), Norvegia, 6 (3), Anglia, 3 (4), Cehia, 1 (6).

România va juca următorul meci tot la Târgovişte, pe 26 martie, cu Polonia (ora 18:00).

România - Italia 0-0

Târgovişte, Stadion ''Eugen Popescu''

Elite League U20

Au evoluat echipele:

România: 1. Robert Popa (căpitan) - 19. Tony Strata, 4. Ştefan Duțu, 15. Sergiu Rimovecz, 3. Alexandru Şuteu - 8. Robert Filip (25. Botond Gergely, 88), 18. Szabolcs Szilagyi - 22. Antonio Borduşanu (14. Andres Sfaiț, 60), 21. Gabriel David (6. Aurelian Ciuciulete, 73), 7. Ştean Bodişteanu (10. Ionuț Cojocaru, 73) - 24. Vladislav Blănuță (9. Atanas Trică, 60). Selecționer: Costin Curelea.

Rezerve neutilizate: 12. Alexandru Borbei, 23. Ştefan Lefter - 2. Sergiu Pîrvulescu, 5. Ionuț Pop, 11. Doru Andrei, 16. Robert Sălceanu, 17. Denis Rența, 20. Denis Radu.

Italia: 1. Lorenzo Palmisani (12. Paolo Vismara, 88) - 2. Tommaso Barbieri (20. Samuel Giovane, 46), 4. Alessandro Pio Riccio (căpitan), 5. Giovanni Bonfanti (14. Iacopo Regonesi, 80), 3. Samuele Angori (13. Filippo Missori, 46) - 8. Filippo Terracciano (15. Alessandro Marcandalli, 46), 6. Lorenzo Amatucci (18. Niccolo Pisilli, 80), 10. Lorenzo Ignacchiti (16. Giacomo Faticanti, 46) - 7. Luca D'Andrea (21. Filippo Distefano, 39), 9. Antonio Raimondo (19. Fabio Abiuso, 88), 11. Luigi Cherubini (17. Claudio Cassano, 73). Selecționer: Alberto Bollini.

Arbitru: Florin Andrei; arbitri asistenți: Cosmin Bojan, Cristian Ilinca; al patrulea oficial: Dan Buzărnescu

Cartonaşe galbene: Ignacchiti (42), Riccio (85).