Gol 100% românesc în Polonia! Ghiță înscrie din pasa căpitanului Râpă

Cornel Râpă și Virgil Ghiță fac parte din lotul Cracoviei
Cornel Râpă și Virgil Ghiță fac parte din lotul CracovieiProfimedia
În runda cu numărul 13 din prima ligă poloneză, Cracovia și Lech Poznan au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Cracovia - Lech Poznan 1-1

Cornel Râpă și Virgil Ghiță au făcut un meci bun în remiza obținută pe teren propriu în fața celor de la Lech Poznan, aflați pe locul 3 în prima ligă poloneză.

Cei doi internaționali români care se află pe lista preliminară a stranierilor convocați de Edi Iordănescu pentru duelurile cu Israel și Elveția au refuzat victoria oaspeților, salvând un punct important pentru trupa antrenată de Jacek Zielinski.

Deși la pauză Cracovia a fost condusă în urma unui gol marcat de Velde în prelungirile primei reprize, introducerea în teren a lui Râpă (min 74), căpitanul formației gazdă, a cântărit foarte mult raportat la scorul de pe tabelă.

La cinci minute după ce a intrat pe teren, Râpă a centrat decisiv pentru golul egalizator înscris de Ghiță (min 80).

În urma acestui rezultat, Cracovia rămâne la mijlocul clasamentului, pe locul 11, cu 15 puncte adunate după 12 etape.