EFL Cup: O echipă din liga a 2-a ajunge în semifinale / Chelsea și Fulham câștigă la penalty-uri

Chelsea s-a impus în urma loviturilor de departajare în fața lui Newcastle și a ajuns în semifinalele EFL CupAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate marți seară în sferturile de finală din cadrul EFL Cup (Carabao Cup).

Chelsea - Newcastle 1-1 (4-2 după lovituri de departajare)

Chelsea s-a răzbunat pe Newcastle după înfrângerea suferită cu 4-1 în Premier League la finalul lunii noiembrie. Jocul ”coțofenelor” nu a fost unul reușit, deși în minutul 16 intrau în avantaj după reușita lui Wilson.

În actul secund, Pochettino l-a trimis în teren pe Christopher Nkunku, care a debutat astfel în primul său joc oficial la Chelsea, mijlocașul francez accidentându-se în vară la scurt timp după ce a semnat cu londonezii și fiind indisponibil pe o perioadă îndelungată.

Un alt jucător venit de pe bancă, Mudryk, avea să facă diferența în prelungiri, ucraineanul înscriind în poarta lui Dubravka după o eroare comisă în apărarea lui Newcastle.

Partida a ajuns astfel la lovituri de departajare, acolo unde Trippier și-a continuat forma slabă din ultima perioadă, stoperul englez ratând ținta din 11 metri.

Toate cele 4 lovituri ale celor de la Chelsea au fost transformate fără emoții, în vreme ce Ritchie de la Newcastle a ratat penalty-ul decisiv, permițându-le londonezilor să acceadă în faza semifinalelor, acolo unde trupa lui Pochettino o va întâlni pe Middlesbrough, formație din Championship.

Everton - Fulham 1-1 (6-7 după lovituri de departajare)

Everton rămâne cu rezultatele bune din campionat, acolo unde trebuie să se concentreze în continuare pentru a obține un loc cât mai departe de locurile de retrogradare, în vreme ce Fulham merge mai departe în faza semifinalelor.

În prima repriză, Michael Keane le-a oferit un cadou oaspeților, după ce a înscris în proprie poartă în minutul 41.

După ce a înscris în această lună primul său gol în Premier League pentru Everton, atacantul Beto a punctat și în Cupa Ligii Angliei, cu 8 minute înainte de finalul timpului regulamentar, partida urmând a se decide la executarea loviturilor de la 11 metri.

La penalty-uri, Onana și Gueye au ratat pentru Everton, în vreme ce De Cordova-Reid nu a reușit nici el transformarea pentru Fulham. Lovitura decisivă a fost semnată de Adarabioyo.

Port Vale - Middlesbrough 0-3

Din ruta echipelor venite din ligile inferioare se remarcă cei de la Middlesbrough. Trupa din Championship coordonată de Michael Carrick, fostul mijlocaș al celor de la Manchester United, și-a făcut o viață ușoară cu Port Vale, o formație din League One (liga a 3-a engleză).

La pauză, oaspeții aveau deja un avantaj de 2 goluri după reușitele semnate de Howson (min 11) și Rogers (min 23), în vreme ce Crooks a închis tabela în minutul 53.

Astfel, cei de la Middlesbrough vor întâlni Chelsea în semifinalele EFL Cup.