Nkunku îi face un ultim cadou lui RB Leipzig: Cupa Germaniei

Christopher Nkunku a marcat un gol și a pasat decisiv la un altul pentru RB Leipzig în succesul din DFB PokalAFP
RB Leipzig și-a apărat coroana în cea de-a 80-a finală a DFB Pokal de la Berlin, cu un gol și o pasă de gol a starului Christopher Nkunku, care a adus echipei sale o victorie categorică cu 2-0 în fața lui Eintracht Frankfurt, Die Roten Bullen păstrând trofeul după victoria din sezonul trecut în fața lui Freiburg.

Au existat puține ocazii clare pentru ambele echipe, care au părut precaute să nu lase adversarilor spații pentru a contraataca.

A fost nevoie de o lovitură norocoasă pentru ca Nkunku să înscrie în minutul 71, când șutul atacantului francez de la marginea suprafeței de pedeapsă a ricoșat în doi apărători diferiți ai lui Frankfurt, fără a-i lăsa nicio șansă portarului Kevin Trapp. Se așteaptă ca Nkunku să plece de la Leipzig la Chelsea la finalul sezonului.

Dominik Szoboszlai a asigurat victoria în minutul 85, când apărarea lui Frankfurt l-a înconjurat pe Nkunku, care a pasat pentru ca Szoboszlai, nemarcat, să marcheze pe lângă Trapp.

Victoria lui Leipzig înseamnă că Bayer Leverkusen, care s-a clasat pe locul șase în campionat, se califică din nou în Europa League, după ce a ajuns în semifinale în acest sezon. Frankfurt, care a câștigat Liga Europa în sezonul trecut, s-ar fi calificat cu o victorie în finala Cupei, dar trebuie să se mulțumească în schimb cu Conference League.