Leverkusen reușește eventul! În 10 oameni, trupa lui Xabi Alonso cucerește Cupa Germaniei

Granit Xhaka a înscris un gol superb în minutul 16
Granit Xhaka a înscris un gol superb în minutul 16Profimedia
Bayer Leverkusen își continuă sezonul aproape perfect și cucerește cel de-al doilea trofeu din această stagiune, după ce în finala Cupei Germaniei care s-a desfășurat la Berlin echipa lui Xabi Alonso s-a impus la limită, scor 1-0, în fața divizionarei secunde Kaiserslautern.

Kaiserslautern - Bayer Leverkusen 0-1

La trei zile după ce Atalanta a oprit seria uimitoare de 51 de partide fără înfrângere a nemților chiar în finala Europa League, câștigată de echipa lui Gasperini cu 3-0 (hattrick Lookman), Leverkusen, campioană în Bundesliga, s-a revanșat și a cucerit un al doilea trofeu.

Elvețianul Granit Xhaka a adus Cupa Germaniei în vitrina lui Leverkusen după ce a marcat un eurogol în minutul 16 al întâlnirii.

Misiunea de a păstra acest rezultat nu a fost una ușoară pentru elevii lui Xabi Alonso, în contextul în care Leverkusen a jucat în inferioritate numerică timp de o repriză, fundașul ivorian Odilon Kossounou fiind eliminat în minutul 44.

Cu toate astea, Kaiserslautern, formație care a terminat pe locul 13 în liga a 2-a germană, nu a avut puterea să revină, iar campioana din Bundesliga cucerește așadar cel de-al doilea trofeu DFB Pokal din istorie, ultimul fiind câștigat în 1992/1993.