Ancelotti explică cum a zdrobit-o pe Barca chiar pe Nou Camp

Ancelotti a calificat-o pe Real în finala Cupei
Ancelotti a calificat-o pe Real în finala CupeiProfimedia
Real Madrid a zdrobit visul Barcelonei de a obține tripla internă în acest sezon, printr-o victorie categorică, 4-0, pe Nou Camp.

Vinicius a deschis scorul în finalul primei reprize, anulând avantajul meciului tur, iar Benzema a desăvârșit cu un hattrick un rezultat aproape istoric pentru Los Blancos.

Carlo Ancelotti a considerat după meci că Real Madrid a făcut "meciul perfect", atât în defensivă, cât și în ofensivă.

"Am făcut un meci excelent. Primul gol a schimbat dinamica, am găsit mai mult spațiu. A fost un pic mai greu la început, dar în a doua repriză ne-am descurcat foarte bine. Nu am intrat în panică atunci când au presat și am știut să profităm de spațiile lăsate. Am făcut meciul perfect. Am dat randament la toate, atât în ofensivă, cât și în defensivă”, a spus antrenorul italian.

Din cauza accidentărilor, Benzema nu a reușit să atingă nivelul de formă care l-a făcut să câștige anul trecut Balonul de Aur, însă atacantul a reușit să înscrie câte trei goluri în cele două meciuri jucate după pauza competițională, ajungând la 25 de reușite în 31 de meciuri în toate competițiile.

”Benzema a fost la fel de decisiv ca întotdeauna. A făcut o treabă foarte bună în pauza competițională, și-a regăsit condiția optimă, iar calitatea sa face diferența, fără îndoială. El este în continuare unul dintre cei mai buni jucători din lume. Dacă este în formă, este greu de oprit. Poate câștiga încă un Balon de Aur”, a mai spus Ancelotti.

Real Madrid o va înfrunta Osasuna în finala care va avea loc pe 6 mai. Los Blancos sunt aproape să câștige prima lor Cupă a Spaniei din 2014.