Primul șoc în Cupa României! CFR-ul lui Mutu, umilit de Corvinul din Liga a 2-a

Adrian Mutu pierde la scor cu CFR în fața Corvinului în sferturile Cupei
Adrian Mutu pierde la scor cu CFR în fața Corvinului în sferturile CupeiProfimedia
Parcursul lui CFR Cluj în Cupa României se oprește în faza sferturilor de finală. Pe arena Michael Klein din Hunedoara, Corvinul, formație care ocupă locul 3 în play-off-ul Ligii a 2-a, a eliminat echipa lui Adrian Mutu cu un neverosimil 4-0.

Corvinul Hunedoara - CFR Cluj 4-0

Sepsi și CFR Cluj sunt singurele echipe din play-off care nu au cunoscut încă victoria. Prestația slabă a ardelenilor a continuat și în Cupa României, în ciuda faptului că antrenorul Adrian Mutu declara înainte de startul partidei că obținerea trofeului rămâne un obiectiv important în Gruia.

În teren însă, lucrurile au stat cum nu se poate mai rău pentru CFR, care a aliniat în primul 11 fotbaliștii titulari pe care îi vedem și în meciurile din Liga 1.

Sub privirile lui Mircea Lucescu, care a dat lovitura de start de la mijlocul terenului, hunedorenii conduși de antrenorul Florin Maxim au scris istorie.

În minutul 10, gazdele au intrat în avantaj numeric după ce Tachtsidis a fost eliminat pentru o lovitură cu cotul aplicată intenționat lui Marius Lupu.

La scurt timp după această fază, ambele formații au ratat ocazii importante. Mai întâi, Michael nu a reușit să profite de o eroare în apărarea hunedoreană, portarul Lefter respingând în corner. În urma loviturii de colț, Muhar a nimerit bara transversală.

Replica gazdelor a venit destul de rapid, Flavius Iacob și Viorel Lică fiind aproape să îl învingă pe Sava. Cel din urmă s-a revanșat în finalul primei părți, reușind să înscrie după în urma unei respingeri din corner.

Mulți dintre suporteri s-ar fi așteptat ca CFR Cluj să arate o altă față în repriza secundă. În realitate, coșmarul a continuat pentru echipa lui Adi Mutu. În minutul 51, Marius Coman a dublat avantajul echipei sale în urma unui contraatac fulger.

Prestația bună a celor de la Corvinul a continuat, Daniel Nicolae Pîrvulescu marcând un eurogol în minutul 67.

Șocul total avea să vină în prelungiri, acolo unde gazdele au punctat din nou în urma unei faze fixe. Autorul golului a fost Ionuț Pop, un mijlocaș introdus în teren de maxim pentru ultimele minute ale partidei.