Ovidiu Burcă, după egalul dintre Dinamo și Craiova din Cupă: ”Am luat un gol stupid”

Ovidiu Burcă, antrenorul lui Dinamo
Ovidiu Burcă, antrenorul lui DinamoProfimedia
Dinamo și U Craiova 1948 au remizat, 1-1, pe Arena Națională, în prima etapă a grupei C din Cupa României

Golurile au fost marcate de Costin Amzăr în minutul 18 pentru Dinamo, iar Yassine Bahassa a egalat pentru olteni în minutul 66, din penalty.

La finalul partidei, antrenorul ”câinilor roșii”, Ovidiu Burcă s-a arătat deranjat de golul primit de Dinamo, dar a subliniat și progresul echipei sale.

Am luat un gol stupid. Concluziile sunt că jocul nostru e în creștere, dar ca antrenor rezultatul e foarte important. Însa, nu poți să nu evidențiezi progresul în joc. Am făcut un meci solid, ne-am creat ocazii, am avut inițiativa. Au fost momente de joc când n-am controlat partida așa cum am vrut, dar sunt lucruri la care mai trebuie să lucram”, a spus Burcă după meciul de pe Arena Națională.

Tehnicianul lui Dinamo vrea mai mult de la elevii săi în partidele viitoarea. ”Nu avem claritatea pe care mi-aș dori-o. Prea multă precipitare. Trebuie să fim mai linistiți, probabil că îi apasă și pe ei faptul că n-am învins de mult, dar trebuie să avem capacitatea să rămanem calmi. Pentru asta e nevoie de răbdare.

A fost un meci bun, plăcut spectatorilor. Din păcate, lumea n-a fost pe deplin mulțumită, pentru că n-am câștigat. E o grupă accesibila, eu cred că echipa s-a prezentat destul de bine.

Ne dorim să avem jucători proaspeți cu Galați, dar cred că putem merge pe două fronturi. O echipă la nivelul celei pe care vrem să o construim trebuie să se adapteze la meciuri din trei in trei zile”, a conchis Burcă.

Dinamo - FC U Craiova1984: 1-1
Dinamo - FC U Craiova1984: 1-1Flashscore