Ngezana înscrie primul gol în România! FCSB învinge FC Bihor în Cupă

David Miculescu a deschis scorul pentru FCSB în minutul 26
David Miculescu a deschis scorul pentru FCSB în minutul 26Facebook / FCSB
Bucureștenii au debutat cu o victorie în grupele Cupei României, 2-0 pe terenul lui FC Bihor Oradea.

FC Bihor - FCSB 0-2

A fost o adevărată isterie la Oradea, acolo unde fanii echipei locale s-au adunat în jurul stadionului cu ore bune înainte de startul partidei pentru a-i vedea pe jucătorii de la FCSB, autocarul echipei bucureștene deplasându-se cu dificultate din cauza mulțimii.

Pe Stadionul "Iuliu Bodola" din Oradea au fost prezenți peste 10.000 de spectatori pentru a vedea duelul dintre FC Bihor, liderul din Liga a 3-a (Seria B), și FCSB, liderul Superligii.

De altfel, bihorenii se bucură de o popularitate pe care în prezent nu o au multe echipe din Liga 1, formația orădeană având în acest sezon un număr record de abonamente vândute, grație ”norocului” de a pica în aceeași grupă cu FCSB și Dinamo în Cupa României.

Din acest motiv, jucătorii antrenați de Florin Farcaş au luat în serios partida cu trupa lui Elias Charalambous, care a odihnit câțiva titulari de drept în acest duel, Florinel Coman și Risto Radunovic fiind câteva dintre exemple.

David Miculescu a profitat de rolul de titular în acest meci și a deschis scorul cu o execuție frumoasă din întoarcere în minutul 26, FCSB intrând la cabine cu avantaj de un gol.

Sergiu Jurj a irosit cea mai mare pentru bihoreni în prima repriză, în vreme ce Dacian Ban a fost și el foarte aproape de egalarea în partea secundă, mijlocașul trimițând peste poartă dintr-o poziție favorabilă, în urma unei centrări venite din flancul drept de la Gunie.

Ajuns în această vară la FCSB, Siyabonga Ngezana a înscris primul gol în România în această partidă. Fundașul sud-african a reluat în plasă cu umărul în urma unui corner executat de Darius Olaru.

Bucureștenii sunt pe locul 2 în Grupa C, la egalitate de puncte cu liderul Oțelul, următorul lor adversar din Cupă. De partea cealaltă, FC Bihor se pregătește pentru un alt duel istoric pe teren propriu, când va primi vizita unei alte echipe de tradiție, Dinamo București.

Urmărește toate rezultatele din Cupa României în Live Blog-ul Flashscore!