Son marchează, dar Coreea de Sud este ținută în șah de Thailanda în meciul de calificare la Cupa Mondială

Atacantul sud-coreean Son Heung-Min sărbătorește
Atacantul sud-coreean Son Heung-Min sărbătoreșteAFP
Son Heung-min a marcat, dar Coreea de Sud s-a încurcat de Thailanda, joi, pe teren propriu, într-un meci din preliminariile Cupei Mondiale, încheiat 1-1. A fost primul meci al Coreei de Sud de la demiterea lui Jurgen Klinsmann.

A fost, de asemenea, primul meci de la dezvăluirile despre o ceartă între căpitanul Son și Lee Kang-in, de la Paris Saint-Germain, la Cupa Asiei, unde Coreea de Sud a pierdut cu 2-0 în fața Iordaniei.

Son s-a ales cu un deget dislocat în urma scandalului de la hotelul echipei din Qatar, în ajunul semifinalei.

Lee a început pe bancă joi, dar a intrat pe teren la scurt timp după ce Thailanda a reușit o egalare  șocantă la Seul, prin Suphanat Mueanta, care a înscris în repriza a doua.

În pofida impasului, Coreea de Sud este încă în curs de a ajunge în următoarea etapă a calificărilor pentru 2026 și se află pe primul loc în grupă cu șapte puncte din trei meciuri.

Cu selecționerul sub 23 de ani Hwang Sun-hong preluând temporar conducerea după demiterea din funcția de antrenor a germanului Klinsmann, gazdele au preluat conducerea cu trei minute înainte de pauză.

Atacantul celor de la Spurs, Son a marcat inevitabil, transformând din apropiere pentru a pune Coreea de Sud pe drumul spre a treia victorie în calificări din tot atâtea meciuri.

Suporterii de pe Stadionul Cupei Mondiale de la Seul, cu o capacitate de 66.000 de locuri, au fost reduși la tăcere în minutul 61, când Suphanat a trecut de portarul Jo Hyeon-woo, și a egalat.

Coreea de Sud a avut mai multe ocazii de a înscrie golul victoriei, dar nu a reușit să le fructifice în fața unei apărări thailandeze din ce în ce mai suprasolicitate.

Cele două echipe se întâlnesc din nou marți, la Bangkok.