Germania, în cădere liberă! Die Mannschaft umilită de Japonia cu 4-1

Duel la minge între Robin Gosens și Junya
Duel la minge între Robin Gosens și JunyaAFP
Germania, gazda Euro 2024, a suferit o înfrângere șocantă cu 4-1 pe teren propriu în fața Japoniei, sâmbătă, într-un meci amical. Criza de la Națională se adâncește după ultimii ani în care Germania nu a mai speriat pe nimeni .

Germania înregistrează a treia înfrângere consecutivă, cu mai puțin de nouă luni înainte de turneul continental.

Cvadrupla campioană mondială, care anul trecut a fost eliminată din faza grupelor la Cupa Mondială după ce a pierdut chiar în fața Japoniei, a obținut doar patru victorii în ultimele 17 meciuri internaționale, ceea ce pune sub semnul întrebării viitorul antrenorului Hansi Flick.

Următoarea confruntare cu Franța, finalista Cupei Mondiale, va avea loc marți.

"Trebuie să fim sinceri și să spunem că Japonia a fost mai bună. Au lăsat mingea să curgă, au jucat în spațiile potrivite, și-au creat golurile. Au fost mai buni", a declarat căpitanul Germaniei, Ilkay Gundogan.

"Am făcut mult prea multe greșeli individuale. Trebuie să recunoaștem că nu suntem la același nivel cu echipe ca cea pe care am înfruntat-o astăzi".

"Trebuie să acceptăm că nu suntem suficient de buni în acest moment. Aceasta este realitatea. Poate chiar credem că suntem mai buni decât suntem."

În ciuda unui start în forță, nemții nu au avut un plan clar, au părut lipsiți de încredere și de energie și au permis adversarilor să îi domine permanent, într-o atmosferă ostilă, fluierați și huduiți de proprii fani.

Japonia a marcat la prima sa ocazie reală: Junya Ito a redus la tăcere publicul în minutul 11, transformând o centrare joasă la bara a doua.

Gazdele și-au revenit, egalând în minutul 19, în urma unei finalizări cu stângul a lui Leroy Sane.

Dar bucuria lor a fost de scurtă durată, deoarece oaspeții au lovit din nou doar trei minute mai târziu, atacantul Ayase Ueda învingându-l  pe portarul Marc-Andre ter Stegen după o altă acțiune pe aripa dreaptă.

Ter Stegen e de altfel cel care a limitat proporțiile dezastrului. Scorul a fost 4-1 pentru Japonia, dar putea fi mult mai mare. Portarul Barcelonei a fost providențial când Ueda a profitat de o eroare defensivă și a pătruns în careu, dar șutul său a fost reținut.

Japonia a avut două ocazii rapide succesive la două minute după reluare, dar Ter Stegen a ținut Germania în joc, așa cum a făcut-o și în minutul 70, mai întâi respingând cu palma șutul lui Takuma Asano din apropiere și apoi oprind șutul lui Kaoru Mitoma.

Nu a mai avut răspuns în minutul 90 și în prelungiri, când Asano și Ao Tanaka au marcat, stabilind o a doua victorie consecutivă a Japoniei împotriva Germaniei, după cea de la Cupa Mondială din Qatar.