Cupa Mondială feminină: Elveția câștigă cu Filipine / Canada, remiză cu Nigeria / Spania, victorie clarăProfimedia
Trei partide au avut loc în cea de-a doua zi a Cupei Mondiale feminine din Australia și Noua Zeelandă.

Spania - Costa Rica 3-0

Spania și-a început campania la Cupa Mondială de fotbal feminin într-o manieră strălucitoare, învingând vineri Costa Rica cu 3-0 în debutul grupei C, grație unui autogol și a reușitelor din prima repriză ale lui Aitana Bonmati și Esther Gonzalez.

Cele două echipe au remizat atunci când s-au întâlnit la debutul lor la Cupa Mondială în 2015, dar Spania este acum pe locul șase în clasamentul feminin, iar acest lucru s-a văzut.

Statistici
StatisticiStats Perform

Alexia Putellas, câștigătoarea de două ori a Balonului de Aur al Spaniei, a fost rezervă pe măsură ce își revine la forma fizică completă, dar cea mai selecționată jucătoare a lor nu a fost necesară în prima repriză, deoarece Bonmati și Esther s-au dezlănțuit cu Costa Rica.

Portarul costarican Daniela Solera a apărat un penalty în prima repriză și a avut mai multe intervenții oportune, dar poarta Spaniei nu a fost în pericol.

Filipine - Elveția 0-2

Echipa Elveției a obținut o victorie, 2-0 cu Filipine, în primul său meci disputat vineri în cadrul Grupei A.

Elvețiencele s-au impus cu 2-0, pe stadionul din Dunedin (Noua Zeelandă), prin golurile marcate de Ramona Bahcmann (45, penalty) și Seraina Piubel (64).

Selecționata Filipine, antrenată de fostul selecționer al ''Matildas'', Alen Stajcic, a scris o pagină de istorie în fotbalul național după ce s-a calificat în premieră, atât la seniori cât și la senioare, la un turneu final de Cupă Mondială.

Statistici

Agenția Reuters a remarcat numeroase locuri goale pe arena de 30.000 locuri, chiar dacă FIFA a oferit 20.000 de bilete gratuite pentru meciurile de la Auckland, Hamilton, Wellington și Dunedin, ca urmare a interesului mai scăzut din Noua Zeelandă.

Joi, într-un alt meci din Grupa A, Noua Zeelandă a învins Norvegia cu 1-0.

Nigeria - Canada 0-0

Într-un alt meci, din Grupa B, disputat tot vineri, la Melbourne, selecționatele Canadei și Nigeriei au remizat, 0-0. Selecționata africană a terminat meciul în inferioritate, după eliminarea lui Deborah Ajibola Abiodun din minutul 90+7.

În minutul 50, Christine Sinclair a ratat un penalty, care a fost parat de portarul Chiamaka Nnadozie.