Emiliano Martinez a intrat în istoria Argentinei! Record absolut în meciul cu Paraguay

Emiliano Martinez, imbatabil în poarta Argentinei
Emiliano Martinez, imbatabil în poarta ArgentineiProfimedia
Argentina a făcut un pas important în ceea ce privește preliminariile care au loc în America de Sud pentru calificarea la Cupa Mondială din 2026.

Argentina - Paraguay 1-0

În cea de-a treia etapă din preliminarii, Argentina s-a impus la Buenos Aires cu 1-0 în fața naționalei din Paraguay. Unicul gol al partidei a fost marcat de Nicolas Otamendi în minutul 3 al întâlnirii.

Lionel Messi, care se confruntă cu o accidentare, a intrat pe teren în partea secundă, înlocuindu-l pe Julian Alvarez.

Emiliano Martinez a intrat în istoria Argentinei

Naționala condusă de Lionel Scaloni are maximum de puncte după primele 3 etape. Pentru portarul Emiliano ”Dibu” Martinez a existat însă un motiv în plus de a sărbători.

Goalkeeperul legitimat în Anglia la Aston Villa a reușit să doboare un record care anterior era deținut de German BurgosGerman Burgos în ceea ce privește performanțele pentru echipa națională.

Mai exact, campionul mondial cu țara sud-americană în Qatar a ajuns la 622 de minute fără gol primit. German Burgos a înregistrat în întreaga sa carieră un total de 606 minute în care a menținut intactă poarta Argentinei.

Mbappe a înscris ultimul gol în poarta lui Martinez

Ultimul gol primit de Martinez în poarta Argentinei datează încă din finala cu Franța de la Cupa Mondială 2022 din Qatar, Kylian Mbappe fiind autorul, dintr-un penalty transformat pentru Les Bleus în minutul 118 din extra time, făcând ca duelul să meargă la loviturile de departajare care aveau să aducă trofeul mondial echipei lui Scaloni.

De la acea finală magică, naționala Argentinei a înregistrat numai ”victorii la 0”.