Bielsa își pune amprenta pe jocul "celeștilor" și Uruguay învinge Chile în preliminariile World Cup

Mijlocașul uruguayan Federico Valverde sărbătorește
Mijlocașul uruguayan Federico Valverde sărbătoreșteAFP
Uruguay și-a dat drumul la joc sub comanda noului selecționer Marcelo Bielsa, și a învins vineri Chile cu 3-1 în primul meci din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026.

Argentinianul Bielsa, care a mai antrenat Chile între 2007 și 2011, a optat pentru o formație tânără, fără atacanții veterani Edinson Cavani și Luis Suarez.

Bielsa a fost răsplătit cu o prestație excepțională din partea noilor săi jucători, cu două goluri marcate de Nicolas de la Cruz, mijlocașul ofensiv al echipei River Plate.

De la Cruz a deschis scorul cu o frumoasă lovitură de picior stâng în minutul 38, înainte ca Federico Valverde, mijlocașul lui Real Madrid, să dubleze avantajul la pauză.

Cel de-al treilea gol, în minutul 71, a venit după o pătrundere rapidă pe stânga, iar atacantul lui Liverpool, Darwin Nunez, a centrat spre De la Cruz, care nu a ratat din apropiere.

Chile a redus din diferență trei minute mai târziu, Arturo Vidal trimițând mingea în poartă după ce o lovitură de cap a lui Diego Valdes a ricoșat din bară.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Brazilia, de cinci ori campioană mondială, a primit mai târziu, vineri, vizita Boliviei și s-a impus cu 5-1.

Turneul de calificare pentru Cupa Mondială care va avea loc în Statele Unite, Canada și Mexic în 2026, oferă două locuri suplimentare pentru America de Sud, cu șase echipe calificate direct.

A șaptea din cele 10 națiuni din calificări va merge la un baraj intercontinental.

În meciurile de deschidere de joi, Argentina a învins Ecuadorul cu 1-0, cu un gol al lui Lionel Messi, în timp ce Peru a remizat 0-0 în Paraguay, iar Columbia a învins Venezuela cu 1-0.