Dinamo nu mai știe ce e victoria. ”Câinii” au remizat în Cupă cu FC Bihor din Liga 3

Antrenorul lui Dinamo, Ovidiu Burcă
Antrenorul lui Dinamo, Ovidiu BurcăProfimedia
Surpriză în Cupa României! Dinamo București a reușit doar un rezultat de egalitate în fața celor de la FC Bihor, 1-1. După acest rezultat, șansele de calificare ale ”câinilor” în faza următoare a competiției s-au diminuat simțitor, formația pregătită de Ovidiu Burcă având doar două puncte în clasamentul grupei.

Dinamo a controlat începutul de partidă și prima mare ocazie i-a aparținut lui Abdallah, care în minutul 16, după o fază fixă, a reluat pe lângă poartă din șase metri.

În minutul 25, gazdele au cerut un penalty după o intervenție întârziată a lui Patriche în propriul careu, însă centralul Ionel Pleșa a făcut semn că jocul poate continua, pentru ca trei minute mai târziu orădenii să ceară din nou lovitură de pedeapsă pentru un presupus henț al lui Giafer

La pauză a fost 0-0, dar imediat după reluare (48) Ahmed Bani a trimis în bară din lovitură liberă. Mingea a ricoșat la Ricardo Grigore care a reluat în poarta goală din 4 metri.

Când partida părea că se îndreaptă către o victorie chinuită a dinamoviștilor, Alexandru Popa, proaspăt introdus, a reușit să restabilească egalitatea cu un voleu din interiorul careului (83).

Dinamo ajunge astfel la nouă meciuri consecutive fără victorie în toate competițiile, ultima victorie a câinilor survenind la final de august, când s-au impus cu 2-1 în fața celor de la Metaloglobus într-o partidă de calificare pentru grupele Cupei României.

Formația pregătită de Ovidiu Burcă are două puncte în clasamentul grupei și păstrează șanse minime de calificare, fiind nevoită să învingă Oțelul în ultima rundă și să spere că partida dintre FCSB și FC U Craiova nu se va încheia la egalitate.

FC Bihor a obținut primul punct în grupă și este deja eliminată.

”Un rezultat rușinos”

„Nu ne așteptam la o astfel de replică. Ne așteptam să câștigăm. Din păcate, am avut multe șanse de a face 2-0, iar la singurul lor șut pe spațiul porții din repriza a doua, echipa lor a înscris”, a declarat Ovidiu Burcă la finalul partidei.

”E un rezultat rușinos pentru noi. E o pasă proastă, o situație care începe să fie apăsătoare. Băieții sunt foarte supărați, foarte triști, nu poți să faci un 1-1 contra unei echipe de Liga 3. Este o atmosferă foarte proastă.

”Tradiția acestui club ne oblig să sperăm că putem ieși din grupe. Ne-am dorit să rulăm două echipe în aceste două competiții, le-am dat șanse unor jucători care au jucat mai puțin și am preferat să facem o rotație, fiindcă următorul meci nostru e foarte aproape.

”Nu vreau să vorebsc despre transferuri, nu s-a terminat prima parte a campionatului și n-ar fi corect să vorbim acum despre transferuri. Vom face o analiză și vom vedea ce e de făcut”, a conchis antrenorul lui Dinamo.