Milik marchează și trimite Juventus în finala Cupei Italiei, în ciuda înfrângerii cu Lazio

Arkadiusz Milik a făcut 2-1 pe final de meci
Arkadiusz Milik a făcut 2-1 pe final de meciAFP
Mutare inspirată a lui Massimiliano Allegri care l-a trimis în teren pe Arkadiusz Milik în minutul 81. Golul din final al atacantului polonez a fost suficient pentru a-și trimite echipa în ultimul act al Coppei Italia.

Lazio, echipa lui Igor Tudor, avea de răsturnat un 0-2 din prima manșă contra lui Juventus pentru a ajunge într-o finală de Coppa Italia pentru prima dată de la victoria din 2019.

Fanii de pe Stadio Olimpico i-au susținut permanent, iar gazdele au deschis scorul după numai 12 minute.

Castellanos a fost arma secretă a lui Allegri.

Marcase de numai patru ori în acest sezon înainte de meciul de aseară, dar avea să o facă de două ori într-o partidă crucială în care a fost preferat în față lui Ciro Immobile.

Taty Castellanos s-a ridicat deasupra lui Alex Sandro  și a înscris cu o lovitură de cap din cornerul lui Luis Alberto.

Nimeni nu a câștigat mai multe cupe decât Juventus, iar ”Bătrâna Doamnă” nu părea să cedeze ușor.

Juve a căutat egalarea 10 minute mai târziu, dar Dusan Vlahovic și Federico Chiesa nu au reușit combinația câștigătoare.

Câteva minute mai târziu, Bremer ar fi trebuit să facă mai bine la un corner executat de Filip Kostic, dar a trimis cu capul peste după ce și-a pierdut marcatorul. La cealaltă extremă, Castellanos a fost aproape de a egala cu al doilea său gol al meciului chiar înainte de pauză, însă a fost respins în situație de unu la unu de Mattia Perin, aflat în fața porții lui Juve.

Castellanos, fostul atacant al lui New York City a făcut dubla la doar trei minute după începerea reprizei secunde.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

În minutul 82, Lazio l-a trimis pe teren pe căpitanul Immobile, dar Massimiliano Allegri a fost cel care a făcut mutarea câștigătoare care a adus victoria pentru Juventus.

Milik intră pe teren în minutul 83 și un minut mai târziu marchează la prima sa atingere.

În ciuda înfrângerii, Juventus ajunge în cea de-a 22-a finală de Coppa Italia și se va întoarce în Orașul Etern pentru spectacolul din 15 mai împotriva câștigătoarei celei de-a doua semifinale dintre Atalanta și Fiorentina.

Flashscore Omul meciului: Arkadiusz Milik (Juventus)