Marcelo a aflat cât va fi suspendat după ce i-a rupt piciorul unui jucător argentinian

Marcelo la Fluminense
Marcelo la FluminenseProfimedia
Fostul internațional brazilian Marcelo, în prezent la Fluminense, a primit o suspendare de trei meciuri, după faultul care a dus la accidentarea gravă a fundașului Luciano Sanchez de la Argentinos Juniors. Incidentul s-a petrecut în meciul din Copa Libertadores dintre cele două echipe, disputat săptămâna trecută la Buenos Aires.

Într-o fază din repriza secundă, Marcelo l-a driblat pe Sanchez, dar imediat ce a trecut mingea de adversar l-a călcat pe acesta cu piciorul stâng direct pe tibie. Piciorul jucătorului de la Argentinos s-a curbat sub el într-un unghi șocant, lăsându-l întins în agonie pe teren. Brazilianul a fost eliminat în minutul 58 după consultarea VAR.

Sanchez, care a fost dus la o clinică medicală din apropiere pentru tratament, a suferit o luxație a genunchiului stâng și urma să fie operat. El ar putea lipsi din teren între opt și 12 luni.

Marcelo, 35 ani, care a jucat 15 ani la Real Madrid, a ratat meciul retur pe care Fluminense l-a câștigat miercuri cu 2-0, rezultat în urma căruia clubul brazilian a reușit calificarea în sferturile Copei Libertadores.