Remontada a la Alibec și calificare în turul trei pentru Farul, după o dublă grea cu Urartu

Dragoș Ionuț Nedelcu, Marian Mihai Aioani, Andrei Viorel Artean și Denis Alibec
Dragoș Ionuț Nedelcu, Marian Mihai Aioani, Andrei Viorel Artean și Denis AlibecProfimedia
După două reprize diametral opuse ca stil de joc, Farul a reușit remontada după o primă repriză de coșmar în partida de la Yerevan și să încheie cu victorie, scor 2-3, cu Urartu, rezultat care duce formația lui Hagi mai departe în turul trei preliminar din UEFA Conference League, acolo unde dobrogenii vor întâlni Flora Tallin, campioana Estoniei.

FC Urartu - Farul 2-3

Gazdele au început în forță partida disputată pe arena Urartu Stadium din Yerevan, împingând jocul în jumătatea de teren a constănțenilor, care au arătat un fotbal modest.

Tabela avea să fie modificată după primele 11 minute, în urma unui șut de la distanță trimis de fundașul ghanez Nana Antwi, la o fază la care portarul Aioani a fost învins.

După alte 10 minute, defensiva dobrogeană a avut din nou mari emoții când Maksimenko a trimis mingea în plasă după o acțiune de atac a gazdelor. Din fericire pentru echipa lui Hagi, reușita nu a fost validată, întrucât atacantul se afla în poziție neregulamentară.

O altă acțiune de atac a armenilor putea aduce o nouă reușită pentru Urartu. Maksimenko îi pasează în careu lui Grigoryan, care l-a întors pe Borza și a rămas singur cu Aioani. Portarul român a reușit să respingă șutul extremei.

De partea cealaltă, dobrogenii au avut cele mai mari ocazii de a restabili egalitatea prin Alibec și Rivaldinho, care nu au reușit să profite de greșelile comise de apărătorii adverși.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Repriza secundă a debutat cum nu se putea mai prost pentru dobrogeni. După o degajare greșită a lui Borza, armenii au recuperat balonul, care a ajuns la Maksimenko. Aioani a reușit să apare în primă fază, însă mingea a sărit la Sabou, care a înscris în poarta goală.

După această fază, jocul Farului s-a schimbat complet, elevii lui Hagi reușind miraculos egalarea în doar 4 minute. Nedelcu a redus din diferență în urma unui corner bine executat de Alibec, apoi golgheterul marinarilor a fost lăsat singur cu portarul după o pasă excelentă al ui Mazilu, vârful reușind să îl învingă pe Melikhov.

Ocaziile au început să fie tot mai mult de partea românilor, Popescu, Mazilu și Băluță semnând și ei șanse de a marca. În ultimele minute de joc, dobrogenii au blocat mai multe faze periculoase de atac ale armenilor, urmând ca în prelungiri Farul să înscrie din nou, prin același Alibec, care a fost lăsat din nou singur cu portarul după o pasă bună în adâncime a lui Băluță.

Atacantul a driblat un adversar și a trimis puternic la colțul lung, învingându-l din nou pe Melikhov și asigurând calificarea Farului.

În turul trei preliminar, Farul o va întâlni pe Flora Tallin, campioana Estoniei.

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

Min 90+9: Final de partidă la Yerevan! Farul întoarce rezultatul cu Urartu, scor 2-3, și merge mai departe în turul trei!

Min 90+8: Ocazie mare pentru Farul! Kiki îi pasează în careu lui Mazilu, rămas într-o zonă liberă. Fotbalistul trimite departe de poartă.

Min 90+2: Goool Farul! Denis Alibec înscrie pentru 2-3 și aduce calificarea pentru dobrogeni. Atacantul a fost bine lansat de o pasă în adâncime trimisă de Băluță.

Min 90: Partida se prelungește cu 8 minute suplimentare.

Min 87: Emoții pentru Farul, la o fază fixă bine executată de Urartu! Jocul este oprit pentru un fault în atac.

Min 82: Mazilu trimite un șut din flancul drept. Melikhov prinde balonul.

Min 80: Din nou dublă schimbare pentru Farul: Vînă și Boli îi înlocuiesc pe Nedelcu și Popescu.

Min 77: Kiki trece de doi jucători și pătrunde în careu din flancul stâng. Apărătorul pasează în fața porții, însă defensiva armeană îndepărtează pericolul.

Min 73: Ocazie pentru Farul! Mazilu strecoară balonul printre picioarele unui adversar în careu și apoi pasează în margine pentru Artean, al cărui șut este respins de un apărător de pe linia porții. De la margine a fost semnalizată o poziție de offside.

Min 63: Băluță șutează din unghi! Mingea nu prinde cadrul porții.

Min 61: Adrian Mazilu deviază pe lângă poartă dintr-o centrare venită de la Alibec.

Min 59: Mihai Popescu trimite pe lângă poartă cu o lovitură de cap, în urma unui corner bătut de Alibec.

Min 58: Melikhov respinge în corner șutul trimis de Kiki din flancul drept.

Min 57: Gool Farul! Denis Alibec restabilește egalitatea! Atacantul constănțean rămâne singur cu portarul după o pasă bună trimisă de Mazilu și îl învinge pe Melikhov cu un șut puternic.

Min 54: Armenii se aruncă din nou în atac după ce au primit gol. Grigoryan trimite un șut din interiorul careului, defensiva constănțeană reușind să respingă în corner.

Min 53: Gool Farul! Nedelcu deviază în poartă în urma unui corner bine executat de Denis Alibec!

Min 47: Gool Urartu! Start de coșmar pentru Farul în repriza secundă. După o greșeală a lui Borza, armenii recuperează, balonul ajungând la Maksimenko, care intră în careu și șutează pe poartă. Aioani respinge în față, Sabou împingând ulterior balonul în plasă.

Min 46: A început repriza secundă! Farul a repus balonul de la centru.

Min 45+5: Final de primă repriză la Yerevan! Urartu conduce Farul cu 1-0.

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeFlashscore

Min 45+4: Băluță trece printre 3 adversari și trimite un șut de la mijlocul terenul, însă fără succes.

Min 45+2: Urartu înscrie din nou, însă tot din poziție de offside. Scorul rămâne 1-0.

Min 45: Prima repriză se prelungește cu 4 minute suplimentare.

Min 43: Rivaldinho este lansat în adâncime de o pasă trimisă de Mazilu. Melikhov iese dintre buturi și reține.

Min 42: Sabua reia din centrarea trimisă de Salou. Mingea nu prinde spațiul porții lui Aioani.

Min 38: Aioani iese dintre buturi și respinge din fața lui Maksimenko, apoi Larie faultează și acordă o lovitură liberă pentru Urartu.

Min 36: Șansă mare pentru Farul! Rivaldinho interceptează balonul după o greșeală în apărarea lui Urartu și îl driblează în lateral pe portarul Melikhov. Șutul atacantului brazilian nu prinde însă cadrul porții, balonul ajungând în plasa laterală exterioară.

Min 33: Aioani salvează șutul lui Grigoryan, care l-a întors în careu pe Borza și a rămas singur cu portarul constănțean.

Min 30: Dublă schimbare efectuată de Hagi: Artean și Rivaldinho îi înlocuiesc pe Benchaib și Grameni.

Min 28: Benchaib se resimte și are nevoie de intervenția medicilor. Jocul este oprit.

Min 28: Dragoș Nedelcu vede cartonașul galben după ce oprește o acțiune de atac inițiată de Maksimenko.

Min 22: Urartu înscrie din nou, însă reușita nu este validată din cauza unei poziții de offside în care se afla Maksimenko.

Min 11: Gool Urartu! Antwi deschide scorul după un șut de la 30 de metri care îl învinge pe Aioani!

Min 6: Benchaib trimite un șut de la distanță. Mingea este deviată în corner de apărătorii constănțeni.

Min 3: Grigoryan obține o lovitură liberă dintr-o poziție periculoasă pentru Urartu.

Min 1: A început partida din Armenia! Urartu a avut lovitura de start!