Serie A vs Premier League: toate finalele europene dintre echipele italiene și engleze

Istanbul: Dudek îl hipnotizează pe Șeva
Istanbul: Dudek îl hipnotizează pe ȘevaProfimedia
În ziua meciului dintre Fiorentina și West Ham, și cu trei zile înainte de cel care va opune Inter lui Manchester City, să ne amintim cum au decurs finalele continentale dintre echipele italiene și engleze. Acestea s-au înfruntat de patru ori în competiția europeană supremă (2-2), de două ori în Cupa Cupelor (1-1) și de trei ori în Supercupa Europei (3-0). Bilanțul este în favoarea reprezentanților din Serie A (6-3).

Cupa Campionilor - Liga Campionilor

1983-1984: Liverpool - Roma 5-3 după penalty-uri

Dramă pe Olimpico. Dramă pentru Roma, bineînțeles. Giallorossii au fost nevoiți să cedeze în fața propriilor suporteri, împotriva unei echipe a lui Liverpool mai experimentată și mai obișnuită cu astfel de meciuri.

Pentru echipa italiană, însă, a fost prima (și ultima) finală din competiția de top a Europei. A fost decisă la penalty-uri și prin greșelile lui Bruno Conti și Ciccio Graziani.

1984-1985: Juventus - Liverpool 1-0

De la drama sportivă a Romei la cea reală a lui Juventus, care și-a văzut 39 de fani pierzându-și viața pe Heysel.

Meciul s-a jucat totuși până la final și a fost decis de un penalty transformat de Michel Platini și acordat de arbitru pentru un fault evident în afara suprafeței de pedeapsă, asupra lui Zibi Boniek.

2004-2005 AC Milan - Liverpool 5-6 după penalty-uri

Din nou o dramă sportivă. Probabil cea mai mare din istoria Milanului, care la finalul primei reprize de pe Ataturk avea un avantaj de trei goluri.

Liverpool, însă, a avut nevoie de doar șase minute - din minutul 50 până în minutul 56 - pentru a egala și a-i împinge pe rossoneri la penalty-uri, care, deja groggy, au pierdut cea mai incredibilă dintre finale.

2006-2007: Liverpool - AC Milan 1-2

Carlo Ancelotti și băieții săi au trebuit să aștepte doar 24 de luni pentru a se răzbuna pe gașca lui Benitez la Atena.

De data aceasta, revenirea englezilor a fost doar pe jumătate, golul inutil al lui Dirk Kuyt din finalul meciului nereușind să redeschidă o partidă care fusese închisă de Milan prin dubla lui SuperPippo Inzaghi.

Cupa Cupelor

1972-1973: AC Milan - Leeds United 1-0

Prima finală europeană între o echipă italiană și una engleză a avut loc la 16 mai 1973, la Salonic, între AC Milan și Leeds.

Decisiv în favoarea rossonerilor a fost golul de deschidere al lui Luciano Chiarugi, care i-a oferit lui Nereo Rocco al doilea trofeu al sezonului, după Coppa Italia.

1993-1994: Arsenal - Parma 1-0

Copenhaga, 4 mai 1994: golul solitar al lui Alan Martin Smith după douăzeci de minute din prima repriză a fost suficient pentru ca ”tunarii” să zădărnicească ambițiile lui Nevio Scala, Gianfranco Zola, Faustino Asprilla și compania din Grande Parma.

Emilianii au ajuns la acel meci în calitate de deținători ai trofeului - și, prin urmare, favoriți - datorită triumfului obținut cu un an înainte în fața Antwerpului.

Supercupa Europei

1984: Juventus - Liverpool 2-0

După mai multe amânări - cele două echipe, în special cea a lui Juventus, nu doreau să o joace din cauza prea multor angajamente din calendarul lor - Liverpool a acceptat să o joace, pentru prima dată în istoria competiției, într-un singur meci și pe terenul câștigătoarei Cupei Cupelor, Juventus.

Ca și cum nu ar fi fost de ajuns, "ninsoarea secolului" a îngreunat și mai mult lucrurile, 30 de centimetri de zăpadă căzând pe 16 ianuarie 1985 (cu câteva luni înainte de tragedia de la Heysel) pe terenul de pe Comunale din Torino. Meciul a fost decis de o dublă a lui Zibi Boniek.

1994: AC Milan - Arsenal 2-0 (prima manșă 0-0)

După 0-0 pe Highbury, la 1 februarie 1994, AC Milan-ul lui Fabio Capello s-a impus în fața lui Arsenal, răzbunând Parma lui Scala, care fusese învinsă de ”tunari” în finala Cupei Cupelor cu câteva luni mai devreme.

Zvonimir Boban și Daniele Massaro au marcat golurile pentru rossoneri în meciul retur disputat șapte zile mai târziu, pe San Siro.

1999: Manchester United - Lazio 0-1

Manchester United a lui Sir Alex Feguson nu putea să lipsească de pe această listă. După revenirea răsunătoare din finala Ligii Campionilor împotriva lui Bayern Munchen, a testat nivelul lui Lazio a lui Sven Goran Eriksson, care învinsese Mallorca în ultima finală a Cupei Cupelor din istorie.

Diavolii Roșii au fost nevoiți să cedeze, pe Louis II din Munchen, în fața echipei care avea să se proclame campioană a Italiei la finalul aceluiași sezon.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Marcelo Salas, intrat în prima repriză în locul lui Simone Inzaghi, accidentat, și care, sâmbăta viitoare, de data aceasta din zona tehnică, va încerca să învingă cealaltă echipă din Manchester.