Sebastien Haller va rata meciul cu Atletico, dar Jadon Sancho va reveni pe teren la Borussia

Haller a suferit o nouă accidentare pentru Dortmund
Haller a suferit o nouă accidentare pentru DortmundAFP
Atacantul Borussiei Dortmund, Sebastien Haller (29 de ani), va rata meciul de marți, de pe teren propriu cu Atletico Madrid, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, în timp ce extrema Jadon Sancho (24 de ani) va reveni, a declarat luni antrenorul echipei Dortmund, Edin Terzic.

Dortmund este condusă cu 2-1 după prima manșă de la Madrid, Haller marcând un gol pe final de meci pentru a-i ține pe oaspeți în joc.

Haller a fost înlocuit după doar 10 minute în victoria cu 2-1 a lui Dortmund împotriva Borussiei Monchengladbach sâmbătă, primul meci de campionat al atacantului din Coasta de Fildeș din septembrie încoace.

Terzic a declarat că Haller"trebuie să se odihnească timp de o săptămână pentru a obține un diagnostic mai clar, dar presupunem că va fi cu siguranță indisponibil timp de două-trei săptămâni".

Accidentarea continuă problemele de sănătate ale lui Haller la Dortmund. Atacantul a ratat șase luni din cauza unui cancer testicular după ce a semnat cu clubul în vara anului 2022.

În acest sezon, el a ratat mai multe meciuri din cauza unei accidentări la gleznă după ce a câștigat Cupa Africii pe Națiuni cu Coasta de Fildeș.

Dortmund a primit totuși și o veste bună, extrema engleză Jadon Sancho, care a ratat complet victoria de sâmbătă cu Gladbach, urmând să revină pe gazon.

"Jadon este din nou apt. S-a simțit mai bine duminică și s-a putut antrena ieri. S-a întors în echipă".

Terzic nu a dezvăluit cine dintre atacantul german Niclas Fullkrug sau adolescentul Youssoufa Moukoko îl va înlocui pe Haller în ofensivă.

"Avem două antrenamente și mai avem puțin timp la dispoziție. Am avut trei jucători pe această poziție, iar acum avem doi.

"În trecut am jucat bine cu Fullkrug în față, în trecut am jucat bine cu Moukoko în față - și ne-am descurcat bine cu amândoi pe teren."