Rodrygo a sărbătorit calificarea Realului în stilul lui Ronaldo. ”Mi-am amintit de idolul meu”

Rodrygo, celebrând golul în stilul idolului său
Rodrygo, celebrând golul în stilul idolului săuProfimedia
Real Madrid a învins cu 2-0 pe Chelsea și s-a calificat în semifinalele Champions League după ce în manșa tur câștigaseră cu același scor.

Eroul serii a fost brazilianul Rodrygo care a marcat ambele goluri ale partidei, în minutele 58 și 80. Fostul jucătorul al lui Santos a ajuns la 15 goluri în 37 de jocuri în această competiție, în doar 19 apariții ca titular.

În urma acestor reușite, atacantul în vârstă de 22 de ani a devenit al doilea cel mai tânăr jucător sud-american care a atins această cifră, după Lionel Messi.

Rodrygo a sărbătorit marcarea primului gol în stilul lui Cristiano Ronaldo.

”Mai întâi m-am gândit să alunec pe genunchi, dar am inflamație, iar apoi mi-a venit în minte idolul meu, Cristiano și am făcut-o. Sper să continui așa, să marchez cât mai multe goluri, să dau pase decisive și să câștig de mai multe ori Liga Campionilor”, a declarat Rodrygo.

Real Madrid va juca în semifinale cu câștigătoarea duelului dintre Manchester City și Bayern Munchen.

City este mare favorită după ce în tur a învins cu 3-0, iar dacă va trece de bavarezi vom avea parte de o reeditare a semifinalei de anul trecut, când spaniolii s-au impus cu 3-1, în retur, după ce pierduseră cu 4-3 pe Etihad.

Rodrygo a marcat atunci o dublă fabuloasă în minutele de prelungire, întorcând rezultatul și deschizând drumul unei calificări miraculoase în finală pentru echipa de pe Santiago Bernabeu.

Dubla de marți a lui Rodrygo l-a impresionat și pe antrenorul său, Carlo Ancelotti, care s-a arătat uimit de eficiența sa.

”Poziționarea lui este mai bună acum pe teren. Dar când are mingea, nimeni nu are ce să-l învețe pentru că este incredibil de eficient, chiar și atunci când nu marchează. Astăzi a făcut diferența cu cele două goluri ale sale, dar adevărul este că la acest club avem norocul să avem o mulțime de jucători tineri care au energie și valoare, iar acest lucru ne dă multă speranță pentru viitor”, a mai spus Ancelotti.

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor în 11 din ultimele 13 ediții ale competiției, dintre care ultimele trei consecutive.