Real Madrid este diferită cu Bellingham, spune Guardiola înaintea duelului din Champions League

Bellingham a luat cu asalt Spania în primul său la Real
Bellingham a luat cu asalt Spania în primul său la RealReuters
Real Madrid este o echipă diferită față de cea din sezonul trecut datorită impactului "evident" al mijlocașului Jude Bellingham, a declarat Pep Guardiola, antrenorul lui Manchester City, după ce echipa sa a fost repartizată să întâlnească clubul din LaLiga în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

City, deținătoarea trofeului, a învins echipa de 14 ori câștigătoarea Ligii Campionilor în semifinalele ediții din sezonul trecut, remizând 1-1 în deplasare și obținând o victorie zdrobitoare cu 4-0 pe Etihad în manșa secundă.

Bellingham, care s-a alăturat Realului de la Borussia Dortmund în iulie pentru o sumă de aproximativ 103 milioane de euro, a marcat 20 de goluri și a dat nouă pase de gol pentru echipa spaniolă în toate competițiile din acest sezon.

Întrebat despre cel mai bun marcator din LaLiga, managerul lui City a declarat vineri reporterilor: "(Impactul lui Bellingham) a fost masiv. Este o echipă diferită față de sezonul trecut. Influența lui este evidentă și trebuie să încercăm să descoperim ce face pentru a o controla.

Înfruntarea cu Real Madrid este întotdeauna o provocare dificilă, nimeni nu poate nega acest lucru. Este un club excepțional, iar în această competiție pot controla multe lucruri cu experiența pe care o au în trecut.

La fel ca în sezonul trecut, vor fi momente pentru ei și momente pentru noi. Cu cât vom reuși să ne păstrăm momentele, vom fi mai aproape. Vom încerca să facem o performanță bună la Madrid și apoi aici, cu oamenii noștri, să o facem din nou".

Primele manșe ale sferturilor de finală ale Ligii Campionilor se vor disputa în perioada 9-10 aprilie, iar manșa secundă pe 16-17 aprilie.

City joacă sâmbătă cu Newcastle United în sferturile de finală ale Cupei Angliei și se confruntă cu Arsenal în Premier League după pauza internațională.