Newcastle face instrucție cu PSG / Barcelona câștigă la Porto / City învinge în Germania

Newcastle a învins PSG cu 4-1
Newcastle a învins PSG cu 4-1AFP
Flashscore vă prezintă rezultatele partidelor care au început miercuri seară de la ora 22:00 în grupele UEFA Champions League.

În total, 25 de goluri s-au marcat în partidele care s-au disputat miercuri seară.

Newcastle - PSG 4-1

O seară cu adevărat neagră pentru trupa lui Luis Enrique. PSG a fost insipidă pe St. James' Park, acolo unde Newcastle a arătat că și-a făcut extrem de bine temele înainte de marea confruntare a serii care l-a avut la centru pe arbitrul român Istvan Kovacs.

La pauză, coțofenele conduceau cu 2-0 după reușitele lui Almiron și Burn.

În partea secundă, Longstaff și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Potrivit Opta, Newcastle a avut pentru a doua oară în istorie doi marcatori englezi (Burn și Longstaff), ultima statistică de acest gen datând din decembrie 1997, la un meci împotriva lui Dinamo Kiev (atunci au marcat John Barnes și Stuart Pearce).

Sosit în această vară la PSG, stoperul Lucas Hernandez a redus din diferență, reușind să înscrie primul său gol în tricoul parizienilor. În prelungirile partidei, Schar a adăugat încă o cărămidă la suferința oaspeților, înscriind pentru 4-1.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

FC Porto - Barcelona 0-1

Barcelona lui Xavi a obținut un nou rezultat pozitiv în Grupa H, acolo unde este lider după primele 2 etape, în prima rundă catalanii trecând cu 5-0 de Antwerp.

De această dată, spaniolii s-au mulțumit cu un rezultat la limită pe Estádio do Dragão, acolo unde unicul gol al partidei a fost marcat de Ferran Torres în prelungirile primei reprize.

Extrema spaniolă s-a reinventat în acest sezon. Torres și-a trecut în cont 4 goluri în ultimele sale 9 apariții în toate competițiile pentru Barcelona, în contextul în care în sezonul trecut înregistra aceste reușite în 32 de meciuri.

Totodată, un alt record a fost stabilit de puștiul minune Yamine Lamal, care a început ca titular partida cu FC Porto. Lamal intră în istorie ca fiind cel mai tânăr jucător care debutează într-un meci de UEFA Champions League (16 ani și 83 de zile), devansându-l astfel pe nigerianul Celestine Babayaro (16 ani și 86 de zile), care a început ca titular în noiembrie 1994 pentru Anderlecht, într-o partidă în care belgienii au întâlnit Steaua București.

RB Leipzig - Manchester City 1-3

Nu a fost un meci prea ușor pentru City în Germania, deși elevii lui Pep Guardiola au intrat la pauză cu avantaj de 1-0, după golul reușit de Foden.

Openda a găsit golul egalizator la începutul părții secunde pentru gazde.

În finalul jocului, magia lui Alvarez a adus cele trei puncte pentru City, care a repetat astfel scorul înregistrat în prima etapă, 3-1 cu Steaua Roșie Belgrad. Atacantul argentinian a făcut diferența cu o execuție superbă din marginea careului, apoi a oferit un assist la golul lui Doku.

În celelalte partide, Dortmund și AC Milan au încheiat la egalitate, 0-0, în vreme ce Steaua Roșie Belgrad și Young Boys și-au împărțit punctele într-o remiză cu ceva mai multe goluri, 2-2

Lazio s-a impus la ultima fază a jocului pe terenul lui Celtic, 2-1.