Lovitură primită de Guardiola. Ce fotbalist important s-a accidentat chiar înaintea partidei cu Real

Haaland și Ake, sărbătorind victoria cu Crystal Palace
Haaland și Ake, sărbătorind victoria cu Crystal PalaceProfimedia
Manchester City este în continuare în cărți pentru a obține ”tripla” în acest sezon.

Jucătorii lui Guardiola conduc în clasamentul Premier League, sunt calificați în finala Cupei Angliei, iar marți vor evolua în semifinalele Champions League contra lui Real Madrid.

City va face însă deplasarea în capitala Spaniei fără unul dintre apărătorii săi principali.

Potrivit publicației spaniole Sport, Nathan Ake nu s-a antrenat alături de coechipierii săi la ultima ședință de pregătire înaintea meciului de marți. Ake suferă de dureri musculare după ce în partida din weekend împotriva lui Leeds a părăsit terenul în minutul 54.

Ake a avut un rol important în revenirea echipei din Manchester pe primul loc în clasamentul primei ligi engleze, olandezul integrându-se perfect pe partea stângă a sistemului cu trei ”centrali” propus de Guardiola.

Fundașul a fost notat de echipa Flashscore cu 7.9 în partida cu West Ham și 7.1 în cea cu Leeds, iar în victoria naționalei Olandei, 3-0 împotriva Gibraltarului, Ake a primit nota 10.

Olandezul a fost înlocuit în partida cu Leeds de Kyle Walker, însă contra madrilenilor locul său va fi luat, cel mai probabil, de Laporte.

Banda stângă este una sensibilă pentru City având în vedere că acolo va evolua Rodrygo, nimeni altul decât coșmarul lui City din ediția trecută a Champions League.

Brazilianul a marcat două goluri în minutele suplimentare ale partidei retur, disputată pe Santiago Bernabeu, ducând meciul în prelungiri, unde penalty-ul lui Benzema a calificat-o pe Real Madrid în finala de pe Stade de France contra lui Liverpool, pe care a și câștigat-o.