Dortmund câștigă la limită prima manșă a semifinalei Champions League contra lui PSG

Șutul cu care Fullkrug a deschis scorul
Șutul cu care Fullkrug a deschis scorulAFP
Borussia Dortmund și PSG se înfruntă în semifinalele Champions League.

LIVE & Comentariu AUDIO: Dortmund - PSG 1-0

Cele două echipe s-au tatonat în primele zece minute, fără a-și crea ocazii periculoase. În minutul 11, Dembele a avut prima ocazie de a marca în poarta fostei echipe, însă șutul său a trecut pe lângă poartă.

După trei minute, Dortmund a avut o șansă mare de marca, însă Donnarumma a reușit să-i închidă unghiul și să-l blocheze pe Sabitzer. În minutul 17, același Dembele a mai trimis un șut, însă și acesta a trecut pe lângă poarta apărată de Gregor Kobel.

Deschiderea scorului a avut loc în minutul 35. Fullkrug a fost lansat în adâncime, a reușit un stop perfect și apoi l-a învins pe Donnarumma cu un șut puternic. A fost o dublă lovitură pentru PSG, deoarece la această fază s-a accidentat și Lucas Hernandez, care a fost înlocuit în cele din urmă de Beraldo.

Dortmund putea să-și dubleze avantajul în minutul 44, însă voleul lui Sabitzer, de la circa zece metri, a fost respins de Donnarumma.

În repriza secundă, PSG a ieșit mult mai hotărâtă de la vestiare și a reușit să-și creeze primele ocazii mari de gol. În minutul 51, Mbappe a trimis un șut pe colțul lung, însă mingea lovit bara laterală. Francezii au recuperat rapid și Hakimi a trimis din nou spre poarta elvețianului Kobel, însă mingea a lovit celălalt stâlp al porții.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

După doar trei minute, Mbappe a avut o nouă ocazie de a marca. Atacantul a șutat în forță din unghi, însă Kobel a reușit să rețină. În minutul 56, Fabian Ruiz se demarchează perfect în spatele fundașilor lui Dortmund însă reia cu capul, din doar șase metri, pe lângă poartă.

În minutul 60, Fullkrug a fost servit ideal la opt metri, însă reluarea atacantului din voleu a lăsat de dorit, mingea trecând peste poartă.

PSG a avut o nouă ocazie bună de egalare în minutul 72. Mbappe i-a pasat lui Dembele, care a reluat slab spre poartă și Kovel a reușit să respingă din nou. Tot decarul lui PSG nu a reușit să găsească spațiul porții nici în minutul 80, când a șutat peste de la aproximativ 13 metri.

În ciuda presiunii exercitate în repriza secundă de PSG, Dortmund a rezistat și a reușit să obțină o victorie importantă în lupta pentru calificarea în finala Champions League. Echipa care se va califica în finală se va decide săptămâna viitoare, în returul de la Paris.

Cele două formații s-au mai întâlnit în acest sezon și în grupe, PSG reușind să câștige pe teren propriu cu 2-0, în timp ce partida din Germania s-a încheiat la egalitate, 1-1