Deciziile lui Istvan Kovacs din meciul Porto - Șahtior, contestate. Val de fluierături aduse arbitrajului

Porto - Șahtior 5-3
Porto - Șahtior 5-3Profimedia
Porto a reușit să o învingă pe Șahtior, scor 5-3, dar deciziile luate de brigada de centralul român i-au înfuriat pe portughezi. De altfel, nu doar Istvan Kovacs a greșit, ci și tușierul Vasile Marinescu.

În cea de-a șasea etapă a grupei din UEFA Champions League, cele două echipe s-au confruntat pe terenul stadionului "Estádio do Dragão" din Porto. Partida a fost arbitrată de Istvan Kovacs, avându-i alături pe asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene. Marcel Bîrsan a îndeplinit rolul celui de-al patrulea oficial.

Rapid s-a deschis scorul în Portugalia, pe Estádio do Dragão, acolo unde Galeno a dus-o pe Porto în avantaj în minutul 10.

După o jumătate de oră de joc, golgheterul Danylo Sikan a reușit să egaleze, doar că tușierul Vasile Marinescu a semnalat un posibil ofsaid. Cu toate acestea, sistemul VAR a intervenit și a confirmat reușita echipei ucrainene, ceea ce a stârnit indignarea jucătorilor echipei Porto. Aceștia au contestat cu vehemență decizia arbitrului pe teren.

În urma incidentului, Istvan Kovacs a fost nevoit să sancționeze cu două cartonașe galbene: unul pentru Claudio Ramos și celălalt pentru antrenorul Sergio Conceicao, aceștia fiind avertizați în afara terenului de joc.

Cu 2 minute înainte de pauză, Galeno a făcut dubla și și-a dus din nou echipa în avantaj.

Galeno s-a dovedit providențial pentru Porto și în repriza a doua, când a pasat decisiv la golul de 3-1 înscris de Mehdi Taremi.

Oaspeții au primit o mână de ajutor de la Eustaquio, care a deviat în proprie poartă.

Trei minute mai târziu, veteranul Pepe a punctat pentru a doua oară în Europa în acest sezon pentru Porto.

Cu toate astea, portughezii au refuzat pur și simplu să se oprească. Francisco Conceicao și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor la prima atingere de balon.

Nici această nu a fost ultima reușită. Eguinaldo a închis tabela pentru oaspeți.

Val de fluierături aduse arbitrajului

”Echipa lui Porto nu a trecut peste eroarea comisă de arbitri care a dus la golul marcat de Șahtior Donețk”, a spus antrenorul lusitan Daniel Sousa, potrivit zerozero.pt.

”Sikan a înscris golul ucrainenilor, care a fost contestat de echipa portugheză. Restabilirea egalității a fost validată, în ciuda unui val de fluierături de pe stadion aduse arbitrajului”, au scris și cei de la abola.pt.