”Atletico Madrid este foarte puternică, în retur va da totul”, avertizează Simone Inzaghi

Simone Inzaghi, alături de Diego Simeone
Simone Inzaghi, alături de Diego SimeoneAFP
Simone Inzaghi, antrenorul echipei Inter Milano, a avertizat marți seara, după victoria la limită pe teren propriu cu Atletico Madrid (1-0), din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, că echipa spaniolă este ”o mare rivală, foarte puternică şi foarte curajoasă”, care ”va da totul” în returul din capitala Spaniei.

”Am făcut un meci excelent. Nu am cedat aproape nimic, doar acele două ocazii ale lor din repriza secundă, deşi Sommer (portarul lui Inter - n.red.) nu a fost nevoit să facă nicio paradă.

Jocul s-ar fi putut termina altfel, dar nu trebuie să uităm că ne confruntăm cu o echipă foarte puternică şi foarte curajoasă, care în retur va da totul ca să meargă mai departe, aşa cum o să facem şi noi”, a declarat Inzaghi la finalul meciului de pe San Siro.

”Vom încerca să fim cât mai buni”

Antrenorul italian, invincibil în 2024, cu nouă victorii în toate atâtea meciuri oficiale, s-a declarat ”foarte mulțumit de munca tuturor”, dar a subliniat că returul de la Madrid va fi unul foarte dificil.

Atletico este o mare rivală. Când joci împotriva sa este chiar mai mult decât atunci când o vezi la televizor. Are un antrenor fantastic, cu jucători de calitate şi ştim că la Madrid ne vom confrunta cu un stadion care îi va susține foarte mult.

Am câştigat prima repriză, mai avem o repriză secundă foarte dificilă. Vom încerca să fim cât mai buni”, a mai spus Simone Inzaghi.

Inter Milano a învins-o pe Atletico Madrid prin golul marcat de austriacul Marko Arnautovic (69). Meciul de pe San Siro a fost arbitrat de o brigadă condusă de românul Istvan Kovacs.

Partida retur se va disputa în data de 13 martie, pe stadionul Metropolitano.