Naționala U21, pe loc de Euro! Tricolorii lui Pancu au spulberat Albania

Louis Munteanu a înscris un gol și a oferit o pasă decisivă în partida cu AlbaniaProfimedia
În cel de-al patrulea meci din preliminariile pentru Euro U21, România a învins-o pe Albania cu 5-0.

România U21 - Albania U21 5-0

Tricolorii conduși de Daniel Pancu au oferit un adevărat recital pe Giulești, acolo unde victoria categorică a urcat România pe locul 2 în Grupa E din preliminariile Euro U21, la un punct distanță de liderul Elveția.

Naționala noastră este în acest moment la egalitate cu Albania, adversara de vineri seară având 5 etape disputate.

Tabela s-a modificat încă din minutul 7, când Louis Munteanu a transformat un penalty pe care anterior tot el îl obținuse. A venit apoi rândul celor doi Ilie din trupa lui Pancu să iasă la rampă. Mai întâi, Matei Ilie a făcut 2-0 în urma unei faze fixe, urmând ca Rareș Ilie să stabilească scorul pauzei după un assist venit de la Munteanu.

În actul secund, portarul oaspeților a fost din nou învins, de această dată de Constantin Grameni, care a trimis un șut imparabil din marginea careului.

Cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar, albanezii au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Shpendi. România a continuat să practice un joc ofensiv și a punctat prin Danciu în minutul 85, stabilind scorul final.

În următoarea partidă din Grupa E, România va juca în deplasare cu liderul Elveția, pe 21 noiembrie.