Cei mici arată că se poate! România U21 a remizat în Elveția la capătul unei prestații bune

România U21 a învins în deplasare Elveția U21 cu scorul de 2-1
România U21 a învins în deplasare Elveția U21 cu scorul de 2-1Profimedia
Tricolorii conduși de selecționerul Daniel Pancu au fost pe cale să plece victorioși de la Neuchâtel în duelul cu Elveția, după ce au condus de două ori reprezentativa din Țara Cantoanelor.

Elveția U21 - România U21 2-2

În mod cert, ar fi o bucurie ca naționala lui Edward Iordănescu să încheie cu același rezultat partida de pe Arena Națională.

Chiar dacă au ratat ocazia de a termina pe primul loc în Grupa E la finalul acestui an, elevii lui Daniel Pancu se mențin în continuare pe o poziție care îi poate duce la Euro U21.

Primele trei goluri au fost marcate în prima repriză. Deschiderea de scor a venit destul de repede, în minutul 11, în urma unei combinații între Louis Munteanu și Rareș Ilie. Mijlocașul legitimat la Lausanne a marcat cu un șut plasat din marginea careului, ajutat fiind și de o ușoară deviere a apărătorilor elvețieni.

Gazdele aveau să egaleze în minutul 23, marcator fiind tot un jucător de la Lausanne. Alvyn Sanches a profitat de o dezorganizare în apărarea tricolorilor și a făcut 1-1.

După o jumătate de oră de joc, Constantin Grameni a înscris o bijuterie de gol, făcând apărarea gazdelor șah-mat din numai trei atingeri de balon.

Pentru mijlocașul Farului a fost cel de-al treilea gol în aceste preliminarii.

În minutele de final, trăit cu mari emoții de tricolori după o serie de ocazii a gazdelor, avea să vină și golul egalizator, înscris de Dos Santos.

În urma acestui rezultat, România acumulează 10 puncte din primele 5 etape, fiind la o lungime distanță de liderul Elveția.

În următoarea partidă, care va avea loc pe 26 martie 2024, România va juca în deplasare cu Armenia.