Ăsta nu mai e amical! Bayern Munchen a zdrobit o echipă de amatori cu 27-0

Noussair Mazraoui și Konrad Laimer sărbătoresc un gol contra celor de la Rottach-EgernAFP
Bayern Munchen nu și-a menajat adversara, chiar dacă a fost vorba doar de un meci amical: a ”distrus-o” pe Rottach-Egern cu 27-0 într-o partidă disputată pe stadionul Birkenmoos.

Thomas Tuchel a convocat în mod surprinzător întreaga echipă pentru a-și înfrunta adversarii care evoluează în liga a noua a campionatului german de fotbal.

Echipa de start a lui Bayern trebuie să-i fi speriat pe cei de la Rottach-Egern. Pe teren au intrat  Leroy Sane, Serge Gnabry, Joshua Kimmich și Alphonso Davies. Bayern a trecut rapid peste formalități:  Jamal Musiala a marcat primul gol în minutul trei.

Musiala și Mathys Tel au înscris amândoi câte cinci goluri pentru campionii din Bundesliga, iar Gnabry a reușit un hat-trick. Prima repriză s-a încheiat cu un neverosimil 18-0 - cu Davies, Sane, Konrad Laimer, Noussair Mazraoui și Dayot Upamecano trecându-se și ei pe lista marcatorilor.

În ciuda faptului că au făcut 11 schimbări la pauză, bavarezii au avut nevoie de doar cinci minute pentru a înscrie din nou, mijlocașul austriac Marcel Sabitzer găsind poarta pentru primul dintre cele cinci goluri ale sale din acest meci.

Fosta vedetă a lui Liverpool, Sadio Mane, a închis tabela cu un gol în minutul 90.

Rottach-Egern a mai fost victima lui Bayern și în trecut. Bavarazii i-au învins cu cu 23-0 în 2019 și cu 20-0 în 2016.

Este de așteptat ca Bayern să se confrunte cu un examen mult mai dur în următorul meci din pre-sezon, împotriva campioanei Europei, Manchester City, pe Stadionul Olimpic Național din Tokyo, pe 26 iulie.

Click aici pentru a vedea rezumatul meciului Rottach-Egern - Bayern Munchen.