Vedete de la Cupa Mondială: Marocul debutează cu o victorie la AFCON împotriva Tanzaniei

În deschiderea campaniei din Grupa F a Cupei Africii pe Națiuni, Maroc s-a impus cu 3-0 în fața TanzanieiProfimedia
Semifinalista neașteptată de la Cupa Mondială din 2022, Maroc, a obținut o victorie cu 3-0 în fața Tanzaniei, miercuri, la San Pedro, în deschiderea campaniei din Grupa F a Cupei Africii pe Națiuni.

Maroc - Tanzania 3-0

Căpitanul Romain Saiss a marcat în prima repriză și, după ce Tanzania a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Novatus Miroshi cu 20 de minute înainte de final, Azzedine Ounahi și Youssef En-Nesyri au marcat pentru Leii Atlasului.

Deși este o putere africană de zeci de ani, Marocul caută doar un al doilea titlu de Cupa Națiunilor, la 48 de ani după ce a ridicat trofeul în Etiopia.

Marocul a ieșit în evidență pe plan internațional în urmă cu un an, în Qatar, când a devenit prima semifinalistă africană la Cupa Mondială, după ce a eliminat Spania și Portugalia în meciurile eliminatorii.

Victoria în fața outsiderilor din grupă, Tanzania, în sud-vestul Coastei de Fildeș, a fost anticipată, deoarece Marocul se află pe locul 13 în lume, cu 108 poziții peste cei supranumiți Taifa Stars.

Marocul a început cu șapte dintre cei care au fost titulari în semifinala Cupei Mondiale pierdută cu 2-0 în fața Franței în Qatar.

Au fost trei jucători din La Liga, câte doi din Premier League și Ligue 1 și doi legitimiați la echipe din Saudi Pro League. Marocanii de la cluburile turcești și egiptene au completat formația.

Acest lucru a contrastat puternic cu Tanzania, în a cărei formație și-a făcut loc Tarryn Allarakhia de la Wealdstone, echipă din liga a cincea engleză. Extrema a fost înlocuită după 38 de minute.

Așa cum era de așteptat, Marocul a dominat posesia încă de la startul partidei, pe un stadion care poartă numele starului ivorian decedat Laurent Pokou.