Revenire uluitoare pe final pentru Camerun în fața Gambiei pentru a-și asigura un loc în optimi

Camerun sărbătorește cu sălbăticie victoria din final
Camerun sărbătorește cu sălbăticie victoria din finalAFP
În ceea ce a fost o întâlnire care trebuia să fie câștigată, revenirea de ultim moment a Camerunului a ajutat-o să avanseze în fazele eliminatorii ale Cupei Africii pe Națiuni, succesul cu 3-2 asupra Gambiei fiind și primul după cinci meciuri fără victorie în grupele finale ale turneului.

Înfrângerea Camerunului cu 3-1 în fața Senegalului a fost primul meci din ultimele opt în care Camerunul a primit mai mult de un singur gol, și nu a trecut mult timp până când a fost cât pe ce să primească și primul gol al întâlnirii. Un șut spectaculos al atacantului gambian Ali Sowe a fost respins de Fabrice Ondoa, Scorpionii amenințând să preia conducerea în primele 10 minute de la startul partidei.

Cu toate acestea, oamenii lui Rigobert Song au preluat confortabil posesia după aceea, bazându-se în mare măsură pe portarul lor pentru a nega Gambiei șansa de a deschide contul în această campanie AFCON.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Portarul de la Nimes Olympique a reușit două parade impresionante în succesiune rapidă pentru a menține scorul la egalitate înainte de pauză.

Georges-Kevin N'Koudou a ratat o șansă bună de a deschide scorul imediat după reluare, șutând în bară de la mică distanță, înainte ca creatorul șef al Camerunului să devină furnizor.

Leii Neîmblânziți au ieșit în evidență prin lovitura de cap a lui Karl Toko Ekambi , care s-a srecurat printre doi apărători și a intrat în poartă, acesta fiind al 14-lea său gol internațional.

Lovitura de cap a lui Toko Ekambi a adus Camerunul în avantaj
Lovitura de cap a lui Toko Ekambi a adus Camerunul în avantajAFP

Cu toate acestea, Scorpionii au revenit rapid în joc, Ablie Jallow a reluat o centrare perfectă și a trimis un șut pe jos pentru a egala multipla campioană AFCON la începutul ultimului sfert de oră.

Câteva minute mai târziu, după ce Ekambi a zdruncinat bara transversală la celălalt capăt al terenului, Gambia a preluat conducerea cu cinci minute înainte de final, când rezerva Ebrima Colley a marcat cu un șut puternic la colțul lung.

Camerunezii au primit cadou egalarea câteva momente mai târziu, când James Gomez a introdus mingea în propria poartă pentru a pune capăt bucuriei propriilor suporteri.

A urmat o nouă dramă de ultim moment, când Christopher Wooh s-a înălțat în mijlocul unui careu aglomerat pentru a înscrie cu capul golul câștigător după un cornere și a confirma avansarea Camerunului în fazele eliminatorii ale AFCON.

Camerunenii sărbătoresc victoria lor
Camerunenii sărbătoresc victoria lorAFP

În timp ce mulți au crezut că Gambia a egalat pe finalul prelungirilor, hențul deliberat al lui Colley, asemănător cu cel al lui Maradona, a fost evident pentru camerel VAR, iar oamenii lui Tom Saintfiet au părăsit din nou turneul fără niciun punct în palmares.

Flashscore Omul meciului: Karl Toko Ekambi (Camerun)