AFCON: Cu un om în minus, Coasta de Fildeș revine în ultimul minut cu Mali și merge în semifinale

Simon Adingra a egalat în minutul 90.
Simon Adingra a egalat în minutul 90.Profimedia
Miracolele gazdelor din Cupa Africii nu se mai termină. Cu un om în minus de la finalul primei reprize și conduși după un gol excepțional, elefanții ivorieni au trecut de Mali grație unui gol în minutul 90 și al altuia în prelungiri, în minutul 121 (2-1). Gazdele turneului sunt acum în semifinale.

Mali - Coasta de Fildeș 1-1 (1-2 după 120 de minute)

Nu există cuvinte pentru a descrie ceea ce s-a întâmplat la Bouaké în timpul meciului din sferturile de finală dintre Coasta de Fildeș și Mali. Vulturii au fost la un pas de semifinale, dar Elefanții, cu un om în minus, au egalat, înainte de a-și câștiga biletul în ultimele secunde de prelungiri (2-1 p.p.). Încă o dată miraculoși, ivorienii au arătat forța mentală a celor care nu mai au nimic de pierdut.

Fofana salvează Coasta de Fildeș de la dezastru

Vulturii au preluat controlul balonului în primele minute. Două șuturi au fost revizuite de VAR, începând cu cel blocat de Odilon Kossounou, în timp ce Sikou Niakité a rămas la pământ după un contact verificat de arbitri pentru un posibil penalty.

Ivorienii au scăpat atunci, însă nu pentru mult timp. Arbitrul nu a ezitat să arate punctul atunci când Kossounou l-a agățat pe Sinayoko în careu două minute mai târziu (15). Șansa a fost din nou de partea gazdelor, după ce Adama Traoré a tras pe deasupra porții din 11 metri.

Mali a menținut controlul, cu căpitanul Hamari Traoré și Lassana Coulibaly atacând pe partea dreaptă. Ivorienii au așteptat până aproape de finalul primei jumătăți de oră pentru a le pune probleme Vulturilor. Nicolas Pépé a reluat periculos din voleu o pasă venită de pe stânga de la Max-Alain Gradel.

Seko Fofana a fost și el aproape de gol în finalul primei părți.

Impulsul s-a stins însă curând, deoarece Kossonou a fost eliminat înainte de pauză.

Bijuteria din coroana lui Dorgeles

După pauză, Willy Boly și Sébastien Haller au intrat în locul lui Aurier și Kouamé, care fuseseră avertizați în prima repriză.

Aflați acum în avantaj numeric, Vulturii au încercat să pună presiune pe o echipă compactă a portocaliilor. Amadou Haïdara a arătat, de asemenea , că malienii pot fi periculoși de la distanță, dar Fofana a respins șutul expediat de la distanță de mijlocaș.

Ritmul a scăzut considerabil. Vulturii au fost incapabili să-și creeze ocazii, în timp ce ivorienii, în afară de un corner din care Singo și-a văzut lovitura de cap salvată de Sacko (62'), au avut puțină posesie.

Un nou-venit a fost cel care a animat jocul. Născut în Coasta de Fildeș, dar selecționat de Mali, Nene Dorgeles a trimis un șut perfect la colțul scurt, de data aceasta pe lângă Fofana, care nu a putut face nimic (71').

Încă o dată, un corner a fost aproape de a modifica tabela. Oumar Diakité a trimis cu o lovitură de cap puțin pe lângă poarta lui Djigui Diarra (82'). Portarul malian și-a păstrat sângele rece pentru a salva și lovitura de cap trimisă de Singo, cu 5 minute înainte de finalul timpului regulamentar.

Miracol(e)

Totul părea pierdut pentru Elefanți, dar, încă o dată, s-a produs un miracol. După o degajare a lui Y.Fofana, o deviere cu capul a lui Haller și o pasă a lui Diakité, Simon Adingra a adus egalarea și a trimis partida în prelungiri.

Mali a fost mult mai inhibată, încordată și imprecisă. Atacurile lor au avut de suferit, deoarece Elefanții au fost liberi la fiecare șut. Noua achiziție Boubacar Traoré i-a trezit pe Vulturi cu un șut de la distanță care a fost salvat de Y. Fofana (104'). Începutul celei de-a doua reprize de prelungiri a fost aproape de o nouă răsturnare de situație: la o centrare de pe stânga, Boly a deviat mingea de puțin pe lângă poarta portarului său (109').

Iar la ultima lovitură liberă din timpul adițional, s-a întâmplat inimaginabilul. Diakité a deviat în poartă cu o lovitură de cap un șut expediat de Seko Fofana, chiar la ultimele faze ale jocului (120'). În extaz, jucătorul Rémois și-a scos tricoul și a fost eliminat după ce mai primise un cartonaș galben în minutul 111.

La fluierul final, H. Traoré l-a agresat pe arbitru, care i-a arătat cartonașul roșu înainte de a-l escorta în afara terenului.

Stade de la Paix de Bouaké era deja în delir pentru echipa lor, care venise din nou de nicăieri pentru a se califica în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni. Nimic nu pare să-i poată opri pe Elefanți!