FC Voluntari - FCSB. Ilfovenii sunt ghimpele din coasta roș-albaștrilor

Cristian Costin în acțiune în Superliga României: FC U Cluj - FC Voluntari
Cristian Costin în acțiune în Superliga României: FC U Cluj - FC VoluntariProfimedia
FC Voluntari și FCSB se întâlnesc în această seară de la 20:00 pe stadionul Anghel Iordănescu, într-un meci din cadrul etapei a 25-a din Superliga. Chiar dacă există o relație apropiată între patronul George Becali și primarul Florentin Pandele, ea nu s-a transpus și pe teren, unde formația ilfoveană a obținut 21 de puncte din ultimele 17 meciuri directe.

În sezonul trecut, formația pregătită de Liviu Ciobotariu a pus practic capăt speranțelor la titlu ale celor de la FCSB, după un 2-2 smuls cu un gol venit în minutul 88.

De altfel, golurile marcate pe final de meci par să fi devenit specialitatea casei în acest duel, în tur ilfovenii reușind să plece cu un punct de pe Arena Națională după ce Nemec a egalat din penalty în minutul 97 (1-1).

Din 2015 încoace, FC Voluntari a reușit să se impună de trei ori și a obținut și șase rezultate de egalitate, FCSB nereușind în niciun sezon să câștige toate duelurile cu această formație.

Cele mai recente întâlniri FC Voluntari - FCSB
Cele mai recente întâlniri FC Voluntari - FCSBFlashscore

Meciul nu va fi ușor. Voluntari trece printr-o perioadă mai grea. Noi avem o perioadă din ce în ce mai bună. Meciul de la CFR a demonstrat. Mergem încrezători. Ne dorim victoria, nu va fi ușor. Ne interesează cele trei puncte”, a declarat tehnicianul Leo Strizu înaintea partidei.

”E lipsa lui Octavian Popescu, dar cine va evolua în locul lui, o va face bine. Ne bucurăm că avem tot lotul la dispoziție. Va trebui să abordăm fiecare meci la victorie. Fiecare meci trebuie abordat cu seriozitate. Nu contează ce s-a întâmplat anul trecut. Noi trebuie să câștigăm”, a mai spus Strizu.

Pe lângă Octavian Popescu, FCSB nu va putea conta nici pe fundașul Joyskim Dawa, care după ce a lipsit etapa trecută din cauza suspendării, nu va fi prezent la acest meci din motive personale.

De partea cealaltă, Liviu Ciobotariu nu se poate baza pe Andrei Dumiter, care nu are drept de joc în acest meci, conform înțelegerii dintre cele două cluburi. De asemenea, ilfovenii nu îl vor avea la dispoziție nici pe Droppa, care este accidentat.

Voluntari a început 2023 cu 3 înfrângeri consecutive, fiind învinsă pe rând de cele două formații clujene și de Rapid București. În schimb, FCSB are două victorii în acest an, cu FC Hermannstadt și CFR Cluj, și o înfrângere survenită în ultimele minute ale partidei cu Farul Constanța de pe teren propriu (2-3).