FC U Craiova, victorie fără emoții în fața Mioveniului lui Dică în prima etapă de play-out

FC U Craiova - CS Mioveni 3-0, în prima etapă a play-out-ului Superligii
Agerpres
FC U Craiova s-a impus cu 3-0 în fața lui CS Mioveni, în cadrul primei etape a fazei de play-out din Superliga.

Statistici FC U Craiova - CS Mioveni 3-0

Oltenii sunt pentru moment lideri în clasamentul play-out al Superligii (23 de puncte), după un debut bun în fața lui CS Mioveni.

Deși Nicolo Napoli i-a lăsat pe banca de rezerve pe Bauza și Bahassa, FC U Craiova a defilat în fața argeșenilor în prima etapă.

Dragoș Albu a fost responsabil pentru golurile formației din Bănie în repriza secundă.

Mijlocașul a deschis scorul în minutul 52 în urma unei faze la care arbitrul Andrei Moroiță a lăsat legea avantajului după o acțiune inițiată de Radu Negru. Zece minute mai târziu, FC U Craiova a beneficiat de o lovitură de la 11 metri după ce Burnea, fundașul lui Mioveni, a atins de două ori mingea cu mâna în propriul careu.

Același Albu și-a asumat răspunderea pentru executarea penalty-ului și l-a învins pe portarul Greab.

Tabela a fost închisă de Bauza, introdus în teren de Napoli la finalul partidei.

Mioveniul lui Dică rămâne în continuare pe ultimul loc în clasamentul play-out, cu 11 puncte.