FC U Craiova se apropie la două puncte de locurile de play-off

FC U Craiova a învins-o pe CS Mioveni cu 2-1, în Superligă
FC U Craiova a învins-o pe CS Mioveni cu 2-1, în SuperligăOpta by StatsPerform/FC U Craiova
FC U Craiova a învins-o pe CS Mioveni cu scorul de 2-1 (1-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 27-a a SuperLigii de fotbal.

Echipa antrenată de Nicolo Napoli a deschis scorul prin Aurelian Chițu (13), care a profitat de o gafă a fundașului francez Dylan Mboumbouni. Ultima clasată a reușit egalarea după pauză, prin Adrian Scarlatache (66), care a profitat de pasivitatea portarului Ionuț Gurău la un corner.

Echipa din Bănie a marcat golul victoriei în min. 90, când Lorenzo Paramatti a centrat lung, Dragoș Albu a proftat de marcajul larg al lui Mboumbouni și a reluat din voleu, mingea a lovit bara și apoi a intrat în plasă din portarul Alexandru Greab.

Statistica partidei FC U Craiova - CS Mioveni
Statistica partidei FC U Craiova - CS MioveniOpta by StatsPerform

În min. 77, meciul a fost întrerupt pentru intervenția ambulanței, după ce unui spectator de la tribuna a doua i s-a făcut rău din cauza faptului că forțele de ordine au făcut uz de gaze lacrimogene. Jocul a fost întrerupt circa cinci minute, timp în care au avut de suferit și jucătorii din cauza gazelor.

FC U Craiova a obținut a patra victorie consecutivă, având o singură înfrângere (0-3 cu Sepsi OSK la ”masa verde”) în ultimele nouă etape (șase victorii, două egaluri).

CS Mioveni a suferit primul eșec în acest an, cu Nicolae Dică pe banca tehnică. Echipa venea după două victorii și trei egaluri în 2023, fiind neînvinsă de șase partide (una din 2022).

În tur, scorul a fost egal, 2-2.