Farul câștigă cu Rapid și termină pe primul loc sezonul regulat

Farul Constanța a învins cu 2-1 și a terminat pe primul loc în sezonul regulat
Farul Constanța a învins cu 2-1 și a terminat pe primul loc în sezonul regulatOpta by StatsPerform/Farul
Farul Constanța s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Rapid București și și-a asigurat prima poziție la finalul sezonului regulat, având un avans de patru puncte față de a doua clasată, CFR Cluj, care joacă luni în derby-ul cu ”U” Cluj.

Prima repriză a început sub o ploaie torențială, care amenința să pună în pericol starea gazonului și implicit nivelul calitativ al jocului, dar temerile s-au dovedit nefondate, spectacolul fotbalistic fiind unul mult peste media din Superliga.

Gazdele au dominat începutul de partidă, însă primul gol avea să vină în poarta lui Aioani, care nu a putut para șutul din prima expediat de Sefer.

Bucuria oaspeților a fost, însă, de scurtă durată, Artean egalând după doar șase minute cu o lovitură de cap bine plasată după o centrare a lui Borza.

Farul putea trece în avantaj în minutul 37, când Alibec i-a pasat scurt lui Borza la marginea careului de 16m, dar șutul acestuia cu latul a întâlnit bara porții giuleștene.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by StatsPerform

Constănțenii aveau, însă, să treacă la conducere după cinci minute din repriza a doua, când Mazilu a înscris după o eroare gravă a portarului Moldovan, care a scăpat în plasă șutul parabil al mijlocașului de la Farul.

Farul încheie sezonul regulat pe primul loc cu 64 de puncte, în timp ce Rapid va începe play-off-ul de pe cinci, loc pe care îl ocupă acum cu 52 de puncte.

LIVE TEXT - FINAL

Min 90 - De la margine se arată cel puțin patru minute de prelungire

Min 85 - Ultimele cinci minute regulamentare ale unui meci de o bună calitate. Rapid face eforturi pentru a egala, dar fără mari sorți de izbândă

Min 71 - Pasă superbă a lui Alibec, dar Morar trece milimetric pe lângă balon în apropierea careului de 6m giuleștean.

Min 59 - Pasă Alibec, șut Nedelcu, dar mingea trece pe deasupra porții adverse

Min 50 - GOOOL Farul! Mazilu înscrie cu largul concurs al portarului Moldovan, care scapă în plasă șutul mijlocașului constănțean. Pe margine, Adrian Mutu s-a luat cu mâinile de cap.

Min 48 - Șut puternic al lui Popescu de la 20m, dar Moldovan apără cu siguranță

Min 46 - Rapid a avut lovitura de start în partea a doua

PAUZĂ

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeOpta by StatsPerform

Min 45+2 Arbitrul de centru fluieră finalul primei părți. A fost o repriză disputată, cu multe faze de poartă și cu fotbal de calitate.

Min 39 - Dublă șansă pentru Dugandzic. Atacantul croat reia de două ori înspre poarta Farului, dar este blocat de fiecare dată. Portarul Aioani are o intervenție remarcabilă.

Min 37 - Bară Farul! Denis Alibec pasează scurt la marginea careului giuleștean, iar Borza reia cu latul plasat în bara din dreapta portarului Moldovan

Min 33 - Șut periculos al lui Munteanu de la marginea careului de 16m, dar mingea trimisă cu efect trece puțin pe lângă vinclu

Min 29 - Lovitura liberă este executată foarte bine, mingea ajunge la D Grigore în careul de 6m, dar șutul lui e blocat de Nedelcu.

Min 28 - Portarul Aioani ia un cartonaș galben după o ieșire hazardată în afara careului. A încercat să dribleze doi adversari, dar a pierdut mingea și a trebuit să faulteze.

Min 21 - GOOOL Farul! Borza pătrunde în careul de 16m advers și centrează perfect în centru, de unde Artean reia cu capul în poarta lui Moldovan, prins pe picior greșit

Min 15 - GOOOL Rapid! Sefer reia din prima o minge care a ajuns la el la marginea careului constănțean și îl surprinde pe portarul Aioani.

Min 12 - Farul Constanța este echipa mai incisivă, dar fără să pună în pericol real poarta rapidistă

Min 6 - Șut periculos al lui Mazilu, blocat de portarul Moldovan

Min 1 - Farul a avut lovitura de începere. La Ovidiu plouă torențial, dar gazonul pare într-o stare bună. Fanii Rapidului au refuzat să intre pe stadion. Ei au primit doar în jur de 250 de bilete din partea organizatorilor, dar au făcut deplasarea în jur de 600 și au refuzat să intre dacă rămân suporteri pe dinafară.