Fanii din Hong Kong furioși pe Messi, după ce argentinianul nu a jucat: ”Ne vrem banii înapoi!”

Lionel Messi nu a jucat în  partida cu Hong Kong
Lionel Messi nu a jucat în partida cu Hong KongProfimedia
Autoritățile şi fanii fotbalului din Hong Kong şi-au exprimat dezamăgirea față de faptul că starul argentinian Lionel Messi a fost lăsat pe banca de rezerve la meciul amical al echipei sale, Inter Miami, câştigat cu scorul de 4-1 în fața unei selecționate a Hong Kong-ului, în cadrul turneului său de pregătire din Asia în vederea noului sezon din Major League Soccer.

Meciul amical pe care selecționata Hong Kong l-a disputat cu Inter Miami pretindea a fi un spectacol pentru fanii sportului rege, dar s-a transformat într-o dezamăgire din cauza absenței de pe teren a starului aregentinian.

Motivând o leziune musculară, vedeta argentiniană nu a putut participa la meci, pentru care 38.000 de bilete fuseseră achiziționate încă din decembrie.

Autoritățile cer explicații

Ministrul sportului din Hong Kong a reluat apelul guvernului pentru o explicație din partea organizatorului pentru lipsa lui Lionel Messi de la partida dintre Inter Miami și echipa locală.

Messi a rămas pe bancă pe toată durata meciului.

”Suntem trişti şi dezamăgiți. Cel mai tare ne-a deranjat că nici măcar nu a ieşit să salute, să-şi ceară scuze, să ofere nişte mingi cu autograf pentru public”, a afirmat Victoria Tripodoro, o studentă argentiniană care a plătit 200 de dolari pentru a-şi vedea idolul.

La rândul său, guvernul din Kong Kong şi-a exprimat profunda decepție pentru faptul că Messi nu a jucat şi nu i s-a oferit nicio explicație imediată.

Lionel Messi şi David Beckham au fost chiar huiduiți duminică, în condițiile în care fanii s-au înghesuit să-l vadă jucând.

Câştigătorul Cupei Mondiale din 2022, care a suferit o întindere a rămas pe bancă pe toată durata partidei pe care Inter Miami a câştigat-o cu scorul de 4-1 în fața unei selecționate a Hong Kong-ului.

La jumătatea celei de-a doua reprize, pe stadion s-au auzit scandările ”Îl vrem pe Messi” din partea fanilor disperați că nu-l vor vedea în acțiune.

Huiduielile s-au intensificat în ultimele zece minute ale meciului, când a devenit clar că argentinianul în vârstă de 36 de ani nu va intra în joc.

Publicul a fost dezamăgit şi de faptul că nici uruguayanul Luis Suarez, fostul atacant al echipelor FC Liverpool şi FC Barcelona, nu a evoluat duminică din cauza unei accidentări la genunchi.

Lionel Messi a jucat doar şase minute în ultimul meci al lui Inter Miami din Arabia Saudită, disputat joi, fiind incert pentru debutul noului sezon din Major League Soccer, care va începe pe 21 februarie.