Sevilla este pentru a 7-a oară regina Europei! Mourinho pierde pentru prima dată o finală

Sevilla s-a impus în urma loviturilor de departajare
Sevilla s-a impus în urma loviturilor de departajareOpta by Stats Perform/Profimedia
Sevilla câștigă pentru a 7-a oară trofeul Europa League, după o finală dramatică în fața lui AS Roma, pe stadionul Puskás Aréna din Budapesta.

Sevilla - AS Roma

Sevilla câștigă pentru a 7-a oară Europa League, devenind astfel invincibilă când vine vorba de finale. Trupa lui Mendilibar este din nou regina Europei, după ultimul triumf din 2020 reușit tot în fața unei echipe italiene, Inter Milano.

De partea cealaltă, Jose Mourinho pierde pentru prima dată în cariera de antrenor o finală europeană. Gianluca Mancini, apărătorul giallorosilor, ar putea fi considerat înger și demon pentru AS Roma, întrucât a oferit o pasă de gol la reușita lui Dybala care a deschis tabela. Ulterior, stopperul a deviat un balon în proprie poartă, totul culminând cu penalty-ul ratat în cadrul loviturilor de departajare.

Jocul a fost destul de fragmentat de-a lungul celor 120 de minute. În total, arbitrul de rezervă a arătat mai bine 30 de minute de prelungiri pentru fiecare repriză.

AS Roma a început energic duelul din finală și a pus cele mai multe probleme la poarta lui Bono. În prima repriză, Spinazzola a ratat o primă mare ocazie. Golul a venit în minutul 34, după o minge pierdută de Rakitic la mijlocul terenului. Dybala a fost lansat perfect în adâncime de Mancini, reușind să îl învingă pe Bono cu o execuție la colțul lung.

Mijlocașul croat al Sevillei a fost aproape să se revanșeze pentru greșeală în finalul primei părți, însă șutul său bine plasat din afara careului a lovit bara porții lui Rui Patricio.

Sevilla s-a aruncat în atac în partea secundă. Alex Telles a dat primul semnal la poarta italienilor, după ce fundașul lateral brazilian a interceptat în interiorul careului și a trimis un șut puternic, însă balonul s-a dus departe de poarta lui Rui Patricio.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Yassine Bounou (Sevilla)

După 10 minute în care au avut o posesie cu mult mai solidă față de italieni, Sevilla a reușit egalarea în urma unui autogol. Mancini, pasator decisiv la golul lui Dybala, a trimis balonul în proprie poartă după centrarea puternică din unghi a lui Jesus Navas.

La câteva faze distanță, Ocampos a căzut în interiorul suprafeței de pedeapsă, iar centralul Taylor a arătat punctul de la 11 metri. După ce a analizat imaginile în camera VAR, arbitrul a revenit asupra deciziei.

Deși posesia a fost net superioară în favoarea Sevillei în partea secundă, marile ocazii au fost ratate tot de italieni. Mai întâi, Smalling, Mancini și Ibanez nu au reușit să introducă minega în plasă la o fază fixă. În finalul partidei, Belotti, venit de pe bancă, a scăpat din marcaj, însă nu l-a putut învinge pe Bono, tot în urma unei lovituri libere.

Partida a continuat cu două reprize de prelungiri în care jocul a fost de asemenea unul destul de fragmentat. Cea mai mare ocazie a fost irosită de Smalling în minutele suplimentare din cea de-a doua repriză a prelungirilor. Lovitura de cap a fundașului englez a trimis mingea în bara transversală a porții lui Bono.

Spaniolii aveau să se impună la loviturile de departajare, acolo unde elevii lui Mendilibar au transformat cu succes toate penalty-urile, în vreme ce Mancini și Ibanez au ratat pentru AS Roma. Montiel, care a înscris lovitura decisivă în finala Cupei Mondiale dintre Argentina și Franța, a fost cel care a reușit și de această dată să transforme cu sânge rece.

Aflată pe locul 11 în La Liga, Sevilla va merge direct în grupele UEFA Champions League în sezonul următor.

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

Montiel TRANSFORMĂ! Sevilla câștigă pentru a 7-a oară trofeul Europa League! 4-1

Ibanez RATEAZĂ! 3-1

Rakitic TRANSFORMĂ și Sevilla se desprinde! 3-1

Mancini RATEAZĂ pentru AS Roma! Bono salvează! 2-1

Lamela ÎNSCRIE! 2-1

Cristante ÎNSCRIE pentru AS Roma! 1-1

Ocampos TRANSFORMĂ pentru Sevilla! 1-0

Finala continuă cu lovituri de departajare. Ocampos va executa primul pentru Sevilla.

Min 120+12: Finalul celor 120 de minute! Câștigătoarea Europa League se va decide în urma executării loviturilor de departajare!

Min 120+11: Chris Smalling lovește bara transversală în urma unui corner!

Min 120+2: Bove intervine și respinge pericolul după o minge scoasă în careu de Montiel.

Min 120: De la margine sunt arătate 6 minute suplimentare.

Min 115: Smalling blochează un șut trimis de Lamela.

Min 106: Gudelj șutează puternic din afara careului. Mingea se duce departe de poarta lui Rui Patricio.

Min 105: A început a doua repriză de prelungiri.

Min 105: Finalul primei reprize de prelungiri. În continuare, scorul este 1-1 între Sevilla și AS Roma.

Min 96: Zalewski pătrunde în careu și încearcă finalizarea. Mingea este blocată de defensiva spaniolă.

Min 90: A început prima repriză a prelungirilor!

Min 90+6: Finalul primelor 90 de minute! Meciul continuă cu două reprize de prelungiri.

Statistica primelor 90 de minute
Statistica primelor 90 de minuteOpta by Stats Perform

Min 90+6: Șanse mari pentru Sevilla! Rui Patricio respinge în față șutul lui Suso, apoi mingea trimisă puternic din afara careului de Fernando se duce pe lângă stâlpul din dreapta.

Min 90+1: En-Nesyri se înalță și trimite peste poartă cu o lovitură de cap, după o centrare venită de la Suso.

Min 90: De la margine sunt arătate 6 minute suplimentare pentru primele 90 de minute.

Min 83: Belotti scapă din marcaj și ratează o șansă mare în urma fazei fixe de care au beneficiat italienii.

Min 82: Ibanez obține o lovitură liberă dintr-o poziție bună pentru AS Roma. Înainte de această fază, italienii au cerut penalty după ce mingea l-a lovit în mână pe Fernando, aflat în interiorul careului.

Min 75: Ocampos cade în careu și Taylor arată punctul de la 11 metri. Centralul englez verifică imaginile în camera VAR și revine asupra deciziei. Jocul poate continua.

Min 71: Celik acordă un corner pentru Sevilla, după ce a respins un voleu executat de Alex Telles.

Min 67: Șansă imensă pentru Roma! Smalling, Mancini și Ibanez nu au reșit să îl învingă pe Bono în urma unei faze fixe de care a beneficiat echipa lui Jose Mourinho.

Min 62: Smalling încearcă o recentrare în careu după o minge primită de la Dybala. Bono iese dintre buturi și reține.

Min 55: Gool Sevilla! Spaniolii egalează după autogolul lui Mancini! Stopperul trimite în proprie poartă în urma unei centrări puternice venită de la Jesus Navas.

Min 52: Alex Telles interceptează în interiorul careului și trimite un șut puternic. Mingea se duce departe de spațiul porții lui Rui Patricio.

Min 46: A început repriza secundă a finalei Europa League. Sevilla a avut lovitura de start.

Min 45+7: Final de primă repriză! AS Roma conduce Sevilla cu 1-0 după golul lui Paulo Dybala.

Statisticile primei reprize
Statisticile primei reprizeOpta by Stats Perform

Min 45+6: Șutul lui Ivan Rakitic lovește bara!

Min 44: Incursiune frumoasă a lui Dybala în careul spaniolilor. Pellegrini și Abraham nu reușesc să finalizeze. Căpitanul Romei cade în suprafața de pedeapsă și vede cartonașul galben pentru simulare.

Min 43: Șansă mare pentru Sevilla! Fernando nu reușește să finalizeze dintr-o poziție bună, la un corner executat de Rakitic.

Min 39: En-Nesyri deviază pe poartă cu o lovitură de cap. Rui Patricio reține fără probleme.

Min 34: Goool AS Roma! Spaniolii pierd balonul la mijlocul terenului prin Rakitic, apoi Mancini îl lansează în atac pe Dybala, care preia perfect și îl învinge pe Bono!

Min 32: Jocul poate continua. Italienii nu beneficiază de lovitura de la 11 metri.

Min 31: Abraham este lovit în careu de Gudelj. Jucătorii lui AS Roma cer penalty! Centralul Taylor va consulta imaginile în camera VAR.

Min 20: Primele 20 de minute ale finalei au arătat un joc deschis de partea ambelor tabere.

Min 11: Prima mare ocazie aparține Romei! Spinazzola primește o pasă în interiorul careului și trimite pe poartă. Bono reușește să respingă!

Min 2: Ciocnire violentă între Ibanez și Gudelj, în urma unui prim corner pentru AS Roma. Jocul este oprit.

Min 1: Anthony Taylor fluieră startul partidei! AS Roma a avut lovitura de începere.