Enzo Alves, fiul lui Marcelo, marchează primul său gol pentru naționala de juniori a Spaniei

Enzo Alves
Enzo AlvesRFEF
Atacantul hispano-brazilian a marcat golul victoriei naționalei U-15 împotriva Italiei, într-un meci foarte echilibrat, decis la detalii.

Spania U-15 a efectuat un interesant stagiu de pregătire la CTF Coverciano din Florența, în care Enzo Alves (14 ani), atacantul lui Real Madrid și fiul legendei ”Blanco” Marcelo (35 de ani), a fost în prim-plan, reușind să marcheze primul său gol în tricoul "La Roja".

Golul tânărului talent hispano-brazilian a venit după 25 de minute în cel de-al doilea meci disputat de ”rojita” împotriva Italiei. Cu numărul 9 pe spate, el a preluat mingea la marginea suprafeței de pedeapsă și, după o întoarcere, a marcat după un șut cu piciorul stâng.

Golul lui Enzo a fost cireașa de pe tort a unei perioade de pregătire în care Spania a dat dovadă de soliditate defensivă. În acest stagiu de pregătire, echipa antrenată de Francisco Gallardo a disputat două meciuri împotriva italienilor, obținând o remiză (1-1, cu un gol marcat în ultimul minut pe teren propriu) și 0-1, cel în care victoria micilor iberici a fost adusă de Enzo Alves.