ECL | Gift Orban oferă cel mai frumos cadou pentru Gent: 3 goluri în 3 minute cu Basaksehir

Gent ajunge în sferturile ECL după o victorie categorică pe terenul lui Basaksehir (4-1)Profimedia
Gent este prima echipă calificată în sferturile de finală Europa Conference League, după ce belgienii s-au impus categoric pe terenul turcilor de la Basaksehir Istanbul. Atacantul nigerian Gift Emmanuel Orban a stabilit un record în competiție, după ce a reușit să înscrie un hattrick în doar 3 minute.

Basaksehir - Gent 1-4

Deși meciul din tur s-a încheiat la egalitate, 1-1, Gent și-a asigurat calificarea în etapa următoare din Conference League încă din prima repriză în returul cu Basaksehir.

Gift oferă cel mai frumos cadou echipei sale

Tânărul atacant nigerian Gift Emmanuel Orban (20 ani) a fost fără îndoială omul meciului, după ce a reușit un hattrick în doar 3 minute (31, 32 și 34). Orban a stabilit totodată un record în Conference League, marcând cel mai rapid hattrick.

În finalul primei părți a marcat și Hugo Cuypers, iar Gent intra la pauză cu un avantaj de 4 goluri.

A fost o seară perfectă pentru belgieni, aceștia reușind să pună capăt unei serii de șapte meciuri fără victorie în deplasare în cupele europene.

Cea de-a doua repriză a fost câștigată de Basaksehir, însă nu a fost suficient pentru a reduce din diferența mare de goluri.

În mod paradoxal, reușita turcilor a fost semnată tot de un jucător belgian: Adnan Januzaj.