Echipa națională a României, mesaj pentru ”coșmarul” Gianluigi Buffon, cu ocazia retragerii

Adrian Mutu și Gianluigi Buffon, în meciul România - Italia de la EURO 2008, încheiat cu scorul de 1-1Profimedia
Legendarul portar italian în vârstă de 45 de ani și-a anunțat retragerea din fotbal, după ce a evoluat în ultimele două sezoane pentru Parma, în Serie B.

Recent, Gianluigi Buffon a postat pe pagina oficială de Twitter un filmuleț în care apar imagini din întreaga sa carieră.

”Am reușit împreună”

”Asta este tot, prieteni! Voi mi-aţi dat totul. Eu v-am dat totul. Am reuşit împreună”, a fost mesajul emoționant postat de goalkeeperul care a adunat 176 de prezențe la naționala Italiei.

Deși veteranul a primit o ofertă din Arabia Saudită, în urma căruia ar fi putut câștiga 30 de milioane de euro în două sezoane, Buffon a ales să își încheie cariera de fotbalist.

”Nu te vom uita niciodată”

La scurt timp după ce informația s-a răspândit în întreaga lume, pe pagina de Twitter a echipei naționale a fost postat un mesaj pentru Gigi Buffon: ”Să te bucuri de retragere. Nu te vom uita niciodată”, citatul fiind însoțit de un clip video cu penalty-ul apărat de italian în fața lui Adrian Mutu, la Euro 2008.

România - Italia, cel mai așteptat meci de la Euro 2008, s-a încheiat cu scorul de 1-1. Adrian Mutu a înscris pentru tricolori după o greșeală în apărare a lui Zambrotta, în timp ce Panucci a egalat pentru Squadra Azzurra.

În acea perioadă, Mutu evolua pentru Fiorentina, cunoscându-i foarte pe jucătorii din naționala Italiei. ”Briliantul” putea aduce victoria în minutul 81 al întâlnirii, însă Buffon a apărat cu piciorul penalty-ul executat de atacantul român.

”Modul în care băteam era în dreapta portarului sau scăriță. Buffon mă cunoștea foarte bine, eram colegi, așa că am zis că dacă nu se duce în dreapta, sigur se duce în stânga. Nu era un portar care să stea pe loc.

Știa, avea foarte mare explozie. Atunci am zis să șutez pe mijlocul porții. Voiam mai sus, mi-a ieșit pe mijloc, a atins-o și cu piciorul a scos-o”, a spus Mutu despre acel moment.

Buffon, campion mondial cu Italia

Considerat unul dintre cei mai mari portari ai lumii, Buffon a câștigat 10 titluri în Serie A, toate cu Juventus. În carieră, italianul nu are în palmares trofeul Ligii Campionilor, însă cea mai de preț realizare este cea din 2006, când a câștigat Cupa Mondială. Finala Italia - Franța, disputată în Germania, va rămâne cu siguranță în istorie. După 90 de minute, scorul era 1-1, italienii impunându-se la loviturile de departajare cu 5-3.

În cea de-a doua repriză din extra time, Zinedine Zidane, căpitanul legendar al Franței, a fost eliminat după ce l-a lovit cu capul în piept pe Marco Materazzi, fundașul Italiei.

În 2023, goalkeeperul italian a decis să se retragă de la Parma, echipă care l-a format și l-a adus în fotbalul mare.