Dublă a lui Fernandes și Portugalia câștigă cu 4-0 amicalul cu Nigeria

Bruno Fernandes a marcat primele două goluri
Bruno Fernandes a marcat primele două goluriProfimedia
Bruno Fernandes (28 de ani) a marcat de două ori în prima repriză, iar debutantul Goncalo Ramos și Joao Mario au marcat pe final în victoria zdrobitoare pe care Portugalia a reușit-o cu Nigeria, 4-0, joi, la Lisabona.

Lipsit de Cristiano Ronaldo din cauza unei boli de stomac, colegul său de la Manchester United, Fernandes, a condus o echipă puternică a Portugaliei în ultimul meci înainte de deplasarea de vineri la Doha.

Singura surpriză a fost debutul fundașului de 19 ani de la Benfica, Antonio Silva, care a început în fața lui Pepe, în timp ce veteranul își revine după o lungă perioadă de pauză din cauza unei accidentări.

Vezi toate statisticile meciului Portugalia - Nigeria 4-0

Încurajați de un stadion Alvalade cu casa închisă, Fernandes a profitat de prima ocazie pe care a avut-o în minutul 9, când Joao Felix l-a găsit pe Diogo Dalot, iar acesta l-a servit pe Fernandes pentru a înscrie în poarta goală.

Portugalia și-a dublat avantajul prin Fernandes din penalty, în minutul 35, după ce o centrare a lui Bernardo Silva a lovit mâna apărătorului Bright Osayi-Samuel. Fernandes a transformat cu calm lovitura de pedeapsă pentru a realiza doar treia dublă pentru Portugalia.

"Perfecțiunea nu a existat sau cel puțin este foarte greu de realizat, dar am făcut un meci mare, dominând la toate nivelurile", a declarat Fernandes la Sport TV.

"A fost o victorie care ne dă mare încredere înainte de debutul nostru împotriva Ghanei.

Suntem o echipă, nu este vorba despre indivizi și avem un grup grozav, jucători tineri care sunt în creștere și înfometați. Suntem pregătiți pentru Cupa Mondială".

Antrenorul Fernando Santos a făcut șase înlocuiri în repriza a doua, iar Ramos a marcat al treilea gol al Portugaliei imediat după ce portarul portughez a apărat penalty-ul executat de Emmanuel Dennis, după ce VAR a detectat faultul lui Dalot în minutul 81.

Ramos a primit o pasă scurtă de la Raphael Guerreiro și a executat un șut puternic, jos, în mijlocul porții.

Joao Mario a închis tabela cu o lovitură la colțul scurt, spre deliciul celor aproximativ 45.000 de fani prezenți pe stadion.

Portugalia se află în Grupa H a Cupei Mondiale alături de Ghana, Uruguay și Coreea de Sud.