De Bruyne acceptă că va fi uneori rezervă la Manchester City: ”Sunt un bătrân în acest sport”

De Bruyne evoluează din 2015 pentru City
De Bruyne evoluează din 2015 pentru CityProfimedia
Mijlocașul belgian Kevin De Bruyne a declarat, pentru Manchester Evening News, că acceptă faptul că va fi uneori rezervă la echipa sa de club, Manchester City, relatează site-ul walfoot.be.

De Bruyne, care are 31 de ani, a reușit în acest sezon 18 pase decisive în 34 de meciuri în toate competițiile pentru Manchester City, însă în ultimele partide a fost uneori rezervă, o situație neobișnuită pentru el.

Sunt patru meciuri de când De Bruyne nu a marcat și nu a dat nicio pasă decisivă în campionat, însă nu el este afectat cu adevărat de critici.

”Oamenii așteaptă altceva de la mine, asta-i situația. Se așteaptă de la mine să marchez sau să ofer un assist în fiecare meci. Cred că am jucat destul de bine. Sigur, sunt poate mai puține goluri sau pase decisive, dar nu cred că am creat mai puțin”, a spus belgianul.

”Nu acord prea multă atenție la toate astea (...) Ştiți statisticile, am oferit cele mai multe pase decisive și am creat cele mai multe ocazii în campionat jucând mai puțin de 4-5 meciuri. Eu aștept mai mult de la mine decât o veți face voi face vreodată”, a adăugat el.

Belgianul acceptă că va fi uneori rezervă. ”Sunt un bătrân în acest sport, știu asta. Sigur, vrei să joci cât mai mult, însă dacă joc 10 minute, încerc să dau totul în aceste 10 minute”, a afirmat mijlocașul.

City este pe locul 2 în campionat, la 5 puncte de liderul Arsenal, iar în returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor va primi vizita lui RB Leipzig, cu care în manșa întâi a remizat, 1-1.

Urmărește Manchester City - RB Leipzig pe Flashscore!